Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
21 czerwca 2016

W maju światowe media obiegły informacje o udanym teście nowego zestawu obrony powietrznej bliskiego zasięgu Sea Dome dla aplikacji morskich. To odmiana znanego lądowego systemu Iron Dome izraelskiego Rafaela.

Kadr z filmu, który Siły Obronne Izraela ujawniły z pierwszej próby systemu / Zdjęcie: SOI

Od 2011 Iron Dome broni izraelskich osiedli przeciwko pociskom rakietowym, wystrzeliwanym ze Strefy Gazy. Do tej pory baterie zestawu przechwyciły tysiące celów, przy skuteczności rzędu 90%. Wiele innych pocisków nie jest zwalczanych, po stwierdzeniu, że nie lecą w stronę terenów zamieszkałych.

Udane wykorzystanie systemu zachęciło Rafaela, lidera konsorcjum tworzonego przez producentów elementów zestawu, do stworzenia odmiany morskiej. Ogłoszono to pod koniec 2014, zapowiadając połączenie istniejącej wyrzutni, pocisków i systemu kierowania ogniem z pokładową stacją radiolokacyjną. W ten sposób planowano, w najtańszy z możliwych sposobów, otrzymanie nowej odmiany, łatwej do zintegrowania z okrętem i nie wymagającej ingerencji w strukturę kadłuba.

Sama wyrzutnia jest, podobnie jak w odmianie lądowej, dosyć niewielka, co ułatwia jej instalację w niemal dowolnym miejscu pokładu lub na stropach nadbudówek. Podobnie jest z zapasem amunicji. Dla małych okrętów mogą wystarczyć pociski wyrzutni, konfigurowanej w wielokrotność 5-kontynerowych rzędów.

Jedno z bojowych odpaleń pocisku Tamir wyrzutni lądowej / Zdjęcie: Rafael

Test Sea Dome został przeprowadzony w maju 2016. System zainstalowano tymczasowo na lotniczym pokładzie jednego z izraelskich okrętów. Ze względu na zintegrowanie go z radarem pokładowym, nazwano go Tamir Adir Missile Interceptor System. Obecnie jednak coraz częściej używa się określenia Sea Dome.

Podobnie jak wersja lądowa, celem morskiego systemu jest odpieranie zmasowanych ataków z różnych kierunków. Zgodnie z tym założeniem przygotowano scenariusz testu. W kierunku okrętu odpalono salwę pocisków rakietowych bliskiego zasięgu, które zostały przechwycone przez efektory systemu Sea Dome. Przedstawiciele Rafaela zapewnili, że próba w pełni potwierdziła założenia dotyczące skuteczności zestawu przy poruszającym się dynamicznie nosicielu. Dzięki temu będą kontynuowane prace w celu zintegrowania systemu z pierwszym typem okrętu: zamówioną w 2015 serią czterech, wielozadaniowych korwet typu Sa`ar 6 (wywodzących się konstrukcyjnie z niemieckich Braunschweigów). Sea Dome będzie dopełnieniem wyrzutni pocisków Barak-8, prezentowanych na tegorocznym BME, na stoisku Israel Aerospace Industries.

Nowy system może stanowić interesującą alternatywę dla klasycznych, morskich zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu. Pociski Tamir – efektory zestawu (zmodyfikowana odmiana lądowa o odmiennych, składanych powierzchniach nośnych i sterowych oraz odmienne oprogramowanie) – mogą przechwytywać cele na dystansach do 15 km. Maksymalna prędkość neutralizowanych obiektów nie została ujawniona. Przedstawiciele Rafaela zapewnili jednak RAPORT-BME, że Sea Dome jest w stanie zniszczyć obecnie produkowane, naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe, na co wskazuje na prędkość rzędu nawet Ma3. Według nieoficjalnych doniesień z 2014, jednostkowa cena Tamira to jedynie 20 tys. USD (77,5 tys. zł).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.