Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
26 czerwca 2018

Pierwszego dnia targów Balt Military Expo 2018 szwedzka grupa zbrojeniowa Saab podpisała ze spółką HG Solutions umowę na produkcję i dostawy wyposażenia dla okrętu rozpoznania radioelektronicznego marynarki wojennej Szwecji. Gdyńska spółka przygotuje komponenty wykorzystywane przy dystrybucji energii elektrycznej na pokładzie jednostki budowanej zgodnie z kontraktem ze Stocznią Remontową Nauta.

Ronald Dyrhol, prezes zarządu HG Solutions i CEO Hareid Group (po lewej) oraz szef Saab Kockums, Gunnar Wieslander po zawarciu umowy na produkcję i dostawy wyposażenia dla okrętu rozpoznania radioelektronicznego marynarki wojennej Szwecji / Zdjęcie: Michał Jarocki

W myśl zawartej umowy HG Solutions będzie odpowiedzialna za produkcję i dostawę zestawu pulpitów umieszczonych na mostku oraz w centrali manewrowo-kontrolnej, a także paneli dystrybucyjnych montowanych jako samodzielne rozdzielnice lub w tzw. szafach rackowych i modułowych rozdzielnic elektrycznych. Wewnątrz nich umieszczona będzie aparatura elektryczna oraz urządzenia wykorzystywane do kontroli i monitorowania najważniejszych parametrów pracy okrętu, w tym eksploatacji napędu, układu sterowania, nawigacji i systemu pola walki.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy Saaba z kolejną spółką zlokalizowaną w Polsce w celu dostarczenia wysokiej jakości komponentów dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Ruch ten stanowi dodatkowe wzmocnienie współpracy przemysłowej pomiędzy naszymi, położonymi w obszarze Morza Bałtyckiego, krajami. Nieustannie szukamy nowych polskich dostawców – powiedział szef Saab Kockums Gunnar Wieslander.

- Wiedzę i doświadczenie zawdzięczamy wieloletniemu udziałowi w projektach realizowanych dla przemysłu stoczniowego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Saab wybrał nas do realizacji tego ważnego projektu i czekamy na moment rozpoczęcia prac – stwierdził Ronald Dyrhol, prezes zarządu HG Solutions i CEO Hareid Group. Saab podpisał umowę na budowę szwedzkiego okrętu wywiadowczego ze Stocznią Remontową Nauta w ub.r. Stępkę pod jednostkę położono w czerwcu.

Porozumienie zawarte pierwszego dnia BME 2018 jest konsekwencją strategicznej decyzji Saaba o nawiązaniu współpracy z polskimi przedsiębiorstwami sektora obronnego. Pierwszym owocem zainwestowania przez szwedzki koncern czasu i środków w poszukiwanie partnerów przemysłowych nad Wisłą był kontrakt podpisany z polską spółką Base Group na dostawę komponentów dla dwóch okrętów podwodnych proj. A26, budowanych w stoczni w Karlskronie.

Wizualizacja przyszłego okrętu rozpoznania radioelektronicznego marynarki wojennej Szwecji / Ilustracja: Saab
Wybór Base Group na dostawcę wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych proj. A26 nastąpił w wyniku kompleksowego badania rynku przeprowadzanego przez Saab wśród grupy międzynarodowych podmiotów. Polska spółka będzie odpowiedzialna za przygotowanie i dostawę unikalnego rozwiązania konstrukcyjnego dla szwedzkich okrętów. Wyprodukowane w Polsce komponenty będą stanowić ważny element wyposażenia szwedzkich jednostek opartych na koncepcjach modułowej budowy i rozproszonej produkcji.

Natomiast pierwszym polskim podmiotem zaangażowanym w budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego marynarki wojennej Szwecji była Stocznia Remontowa Nauta. Cięcie blach pod jednostkę rozpoczęto w marcu br. Wydarzenie stanowiło zwieńczenie wspartego doświadczeniem z zakresu projektowania okrętów biura MMC Ship Design & Marine Consulting okresu intensywnej współpracy między Saabem a Stocznią Remontową.

Postęp dotychczasowych prac uzyskał pozytywną ocenę szwedzkiej agencji zamówień obronnych (FMV), która wcześniej podpisała z Saabem odrębną umowę na zaprojektowanie, budowę i dostawę szwedzkiego okrętu wywiadowczego. Zostanie on zbudowany, zwodowany i wstępnie przetestowany w Polsce, a montaż dodatkowego wyposażenia i prace instalacyjne wykonane zostaną w stoczni Saab w Karlskronie.

Jak podkreślił z rozmowie z RAPORT-wto Gunnar Wieslander, pozytywne rezultaty dotychczasowej współpracy Saaba z polskimi partnerami mogą poskutkować dalszymi inwestycjami w lokalny przemysł stoczniowy i zbrojeniowy. Wieslander jest również przekonany, że zdobyte w ten sposób doświadczenie będzie pomocne w rozbudowie siatki partnerów przemysłowych i podwykonawców, którzy zaangażują się z budowę nowoczesnych, polskich okrętów podwodnych, jeżeli Saab zostanie wybrany jako dostawca w programie Orka


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.