Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
06 września 2018

W dniu wczorajszym na MSPO, francuska spółka Lacroix i polska Nylonbor zawarły porozumienie o współpracy. Dotyczy ono wspólnych działań w zakresie produkcji pułapek termicznych dla samolotów i śmigłowców. Co warto podkreślić, obie strony spotkały się po raz pierwszy właśnie w Kielcach, w 2015. Od tamtego czasu przedsiębiorstwa poznawały nawzajem swoje możliwości i organizację produkcji. Teraz przyszedł czas na rozwinięcie wspólnych przedsięwzięć.

Arkadiusz Krężel, prezes Rady Nadzorczej Boryszewa (z lewej) i Thomas Vermeersch, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży spółki Lacroix uściskiem dłoni przypieczętowali porozumienie o współpracy obu przedsiębiorstw / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Nylonbor jest spółką należącą do grupy Boryszew – dużej spółki notowanej na Giełdzie Warszawskiej. Jak zauważa Arkadiusz Krężel, prezes Rady Nadzorczej spółki Boryszew, Nylonbor ma duże doświadczenie w produkcji mas pirotechnicznych, granatów i zasłon dymnych do zastosowań w pojazdach lądowych i okrętach oraz pułapek termicznych do ochrony statków powietrznych. Podobną produkcją zajmuje się także francuska spółka Lacroix. Oba przedsiębiorstwa łączy także fakt, że są podmiotami całkowicie prywatnymi, bez udziałów należących do organizacji państwowych.

Siedziba Nylonboru mieści się w Sochaczewie, a tradycje produkcji materiałów pirotechnicznych w tamtejszych zakładach sięgają 100 lat. Sochaczewska spółka ma stosowne zatwierdzenia do prowadzenia produkcji specjalnej i jej sprzedaży. Już dziś jest dostawcą rozwiązań dla polskiego wojska. W opracowaniu niektórych rozwiązań dla lotnictwa Nylonbor współpracował ściśle z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.

Dostrzegając potencjał polskiego rynku, postanowiliśmy znaleźć partnera w Polsce, który z miałby rozeznanie lokalnych potrzeb i doświadczenie w dostarczaniu takich produktów armii oraz dysponował kompetencjami i doświadczeniem w produkcji materiałów pirotechnicznych – podkreśla Thomas Vermeersch, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży spółki Lacroix. – Na początek chcemy przy pomocy Nylonboru rozwinąć produkcję pułapek termicznych dla statków powietrznych, jednak dostrzegamy także w Polsce potencjał w innych segmentach rynku, np. w systemach samoosłony pojazdów pancernych – dodaje dyrektor Vermeersch.

Arkadiusz Krężel zauważa, że w ten sposób polska spółka może pozyskać kompetencje i technologię produkcji pułapek termicznych np. do samolotów F-16. Takie produkty znajdują się w portfolio Lacroix. Warto także wspomnieć, że francuska spółka dostarcza systemy samoosłony z granatami dymnymi dla szwedzkich czołgów Leopard. Podobne rozwiązania można zaoferować polskim siłom zbrojnym w ramach programów modernizacyjnych broni pancernej.

Obie strony porozumienia podkreślają, że w zawartym porozumieniu nie chodzi jedynie o sprzedaż rozwiązań Lacroix w Polsce, ale o przeniesienie do Nylonboru produkcji wyrobów na nasz krajowy rynek. Zapytany przez RAPORT-wto o możliwość produkcji wyrobów na eksport na rynki trzecie, Arkadiusz Krężel przyznaje, że jest to opcja do rozważenia, obecnie jednak wysiłki obu spółek będą się skupiać na rynku polskim. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.