Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2022

Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały system zwalczania bsl posadowiony na samochodzie Ford 6060. Bazuje on na zdalnie sterowanej jednostce ogniowej wyposażonej w wkm kal. 12,7 mm, zintegrowanej z głowicą optoelektroniczną wyposażoną w wysokiej klasy kamery (dzienną i termalną) oraz dalmierz laserowy, a także z radarem i precyzyjnym układem napędowym kierującym szybkostrzelnym środkiem ogniowym.

Zdjęcie: Andrzej Pawłowski

Stacja radiolokacyjna (nieobrotowa) umożliwia wykrycie przemieszczających się bsl klasy nano z odległości nawet 3,5 km. Służy ona do wstępnego wskazywania celów. Producent zwraca uwagę na modułową architekturę systemu, która umożliwia jego łatwą rekonfigurację. A wyposażenie w głowicę optoelektroniczną pozwala na detekcję i identyfikację celu. Dodatkową jego zaletą ma być zdolność do działania jedynie przy zasilaniu elektrycznym.

System składa się z trzech głównych elementów: stanowiska operatora, środka ogniowego i radaru. Działa on w trzech trybach, o różnym stopniu automatyzacji. Umożliwia sterowanie km bez użycia urządzeń wskazujących, wskazanie celu do śledzenia na podstawie danych pochodzących z radaru, przechwycenie automatyczne – z udziałem operatora wkm decydującego jedynie o momencie oddania strzału. Interfejs operatora pozwala na regulację długości serii z wkm.

System przeznaczony jest do neutralizacji bsl, jak też maszyn załogowych: samolotów bojowych i śmigłowców. Zdaniem producenta system zwalczania bsl może stanowić mobilny parasol bezpieczeństwa dla zgrupowań wojsk, warsztatów polowych lub improwizowanych lotnisk i lądowisk. Może także być wykorzystywany jako system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, a także jako system tzw. ostatniej szansy, w momencie, gdy inne systemy zawiodły.

System może być również holowany za pojazdem, a po dostosowaniu konstrukcji do wymogów operowania w środowisku morskim, możliwe jest również jego wykorzystanie na małych okrętach, w charakterze artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej (ang. CIWS – Close-In Weapon System).

Projekt o nazwie System zwalczania BSL realizowany w latach 2018-2022 przez konsorcjum składające się z Zakładów Mechanicznych Tarnów (lider) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców.

System zwalczania bsl ZM Tarnów był prezentowany na MSPO 2021 w wersji stacjonarnej. W bieżącym roku został zgłoszony do nagrody DEFENDER.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.