Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2010

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) ogłosił otrzymanie pierwszego eksportowego kontraktu dla swoich małych robotów Scout. Za pośrednictwem partnera belgijskiego, trafi on do szwajcarskiego oddziału antyterrorystycznego w Lozannie.

Scout-M, większa i bardziej wydajna odmiana Scouta, powstała w oparciu o wymagania MON / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Nowy Scout (model M) wyposażono standardowo w przednie gąsienice, 2 kamery osadzone na kadłubie robota z oświetlaczami IR, kamerę główną, mikrofon, manipulator z chwytakiem wyposażonym również w kamerę.

Urządzenie cechuje wysoka sprawność w działaniu. Wynika z niewielkich wymiarów pojazdu (długość ok. 65 cm, szerokość 53 cm, wysokość 15 cm), osiąganej dużej prędkości (7 km/h), niewielkiej masy (28 kg) oraz dużej użyteczności - jest w stanie udźwignąć chwytakiem przedmioty o wadze od 2 do 5 kg.

Szwajcarzy podkreślali, że w szczególny sposób doceniają kompleksową ofertę PIAP, obejmującą serwis, szeroką gamę akcesoriów oraz możliwości adaptacji sprzętu na specjalne życzenie jego użytkowników, która może zostać wprowadzona w krótkim czasie. Nowa wersja robota Scout zebrała również bardzo pozytywne opinie podczas ostatnich targów Eurosatory w Paryżu.

Tymczasem w sierpniu 2010 PIAP podpisał umowę na dostawę małego robota pirotechnicznego Scout dla Komendy Stołecznej Policji. Nowy robot został opracowany specjalnie na potrzeby nowoczesnych oddziałów pirotechnicznych, oddziałów antyterrorystycznych oraz jednostek ratownictwa. Urządzenie, ze względu na wymogi KSP, wyposażono w dodatkowe akcesoria, w tym m.in. komplet zamiennych szczęk do chwytaka czy mocowania urządzenia do prześwietlania podejrzanych ładunków, detektora materiałów wybuchowych, wyrzutnika bezodrzutowego oraz niewielkiej skrzyni transportowej.

Warto przypomnieć, że w 2010 PIAP dwukrotnie rozpoczynał negocjacje z MON, w sprawie finalizacji dostaw 18 małych robotów Scout M dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (PKW-A). Za pierwszym razem PIAP odmówił przyjęcia skrajnie asymetrycznych warunków umowy. W drugim podejściu DZSZ MON był skłonny zawrzeć umowę na 15 zamiast 18 robotów (Szefostwo Inżynierii Wojskowej zgodziło się zmniejszyć liczbę ze względu na brak środków), ale po kilku dniach okazało się, że podjęto decyzję o odstąpieniu od zakupu. Ostatecznie do PKW-A dotarły wypożyczone od USA zestawy i-Robot…


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.