Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2011

Transbit ujawnił szczegóły dotyczące najnowszego elementu systemu łączności, rozwijanego od wielu lat siłami spółki. Podczas realizowanych wiosną 2010 prób poligonowych z transmisją na odległość ok. 120 km test przeszła aparatownia troposferyczna z radiolinią R-450BT. Łączność oparta o radiolinie troposferyczne to alternatywa dla łączności satelitarnej, pozwalająca na budowę elastycznego systemu łączności o dużych przepływnościach na odległości 50-250 km bez konieczności wykupienia pasma satelitarnego.

Anteny aparatowni troposferycznej z radioliniami R-450BT podczas pracy na ćwiczeniach Borsuk 2010 / Zdjęcie: Transbit

Dwie aparatownie troposferyczne umożliwiają stworzenie radiowego dalekosiężnego łącza transmisyjnego o przepływności od 256 do 8448 kb/s. Wyposażenie aparatowni umożliwia budowę lokalnego systemu łączności i informatyki oraz umożliwia przyjęcie cyfrowych traktów przewodowych i horyzontalnych radioliniowych od oddalonego do 35 km węzła łączności w celu dowiązania lokalnego systemu łączności i informatyki do eksploatowanego systemu łączności.

Głównym elementem aparatowni troposferycznej jest zestaw cyfrowej radiolinii troposferycznej R-450BT pracującej w paśmie C (4.4-5 GHz), odpowiedzialnej za realizację łączności dalekosiężnej. W radiolinii zastosowano wysokosprawny wzmacniacz mocy, oparty na półprzewodnikach, co umożliwiło zmniejszenie wymiarów i masy urządzenia, oraz znacząco poniosło niezawodność. Drugim istotnym elementem radiolinii troposferycznej jest modem odpowiedzialny za obróbkę sygnałów odbieranych oraz nadawanych. Zastosowanie cyfrowego przetwarzania, implementacja autorskich algorytmów odbioru zbiorczego, eliminacji wielodrogowości, korekcji błędów, synchronizacji, umożliwiło uzyskanie odbioru o wysokim stopniu pewności i niskiej stopie błędów. Obróbka danych dokonywana jest programowo i w zależności od pojawiających się nowych wyzwań możliwe jest stosowanie nowych algorytmów. Wyposażenie radiolinii troposferyczej w GPS, elektroniczny kompas magnetyczny, układ do zdalnej regulacji automatyki azymutu i elewacji anten (na odległość do 600 m) umożliwia automatyzację procesu nawiązywania łączności, znaczącą przyspieszając czas potrzebny do nawiązania łączności oraz ograniczając wymaganą liczbę osób do obsługi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.