Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
04 września 2012

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, to nie tylko prezentacja najnowszych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Od kilku już lat MSPO stanowi doskonałą okazje do spotkań i wymiany poglądów polityków, ekspertów i przedsiębiorców z branży obronnej, na temat aktualnych trendów i przemian w światowej polityce bezpieczeństwie. Nie inaczej jest również w tym roku.

Już pierwszego dnia targów Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie zorganizowało konferencję Kielce Security Conference, na której – w obecności między innymi ministra obrony narodowej i Szefa Sztabu Generalnego WP – dyskutowano na temat aktualnych procesów zachodzących na rynku uzbrojenia i zmian w polityce bezpieczeństwa międzynarodowego. Minister Tomasz Siemionak w swoim wystąpieniu podkreślił, że dzięki ustawowym 1,95% PKB przeznaczanym na obronność, środki na wojsko są stosunkowo duże. Wskazał jednak, że na sprawach obronności Polska oszczędzać nie może. Dlatego też nie ma obecnie dylematu, czy rozwijać system obrony przeciwlotniczej, czy program pancerny. Są to dwa kierunki modernizacji, w których powinna i będzie podążać polska armia.

Podczas Kielce Security Conference poruszono także problematykę współpracy międzynarodowej i możliwości włączenia się polskiego przemysłu we wspólne programy. Szef Sztabu Generalnego WP, gen. Mieczysław Cieniuch stwierdził, że większość programów międzynarodowych, w których uczestniczy Polska to przedsięwzięcia naukowe i badawczo-rozwojowe. Wyjątkiem jest program satelitarny, który może znacząco wzmocnić polskie zdolności obronne.

Prezes MAW Telecom Intl., Marek Wośko poruszył kwestię polepszenia kontaktów i wymiany informacji z MON. W Polsce, mimo pojawiającego się trendu lepszej współpracy resortu z producentami na rzecz obronności kraju, nadal głównym punktem kontaktowym jest Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych i SKW. Jest to bardzo odległe od rzeczywistości największych producentów zachodnich, gdzie na porządku dziennym są programy badawcze angażujące w ramach jednego projektu koncerny zbrojeniowe, uniwersytety, państwowe instytucje finansujące badania podobne do naszego NCBiR  i ministerstwo obrony. Doskonałym przykładem skuteczności takiego podejścia jest brytyjski projekt Aladdin, finansowany m.in. przez BAE Systems, w którym uczestniczyło kilkanaście wiodących uniwersytetów brytyjskich, a produkty i koncepcje opracowane w toku badań trafiły bądź na konkursy, bądź bezpośrednio do zainteresowanych rodzajów sił zbrojnych lub służb.

Stowarzyszenie Euroatlantyckie SEA prowadzi obecnie dialog z MON na temat zmiany decyzji 125/MON, której pewne zapisy utrudniają współpracę na linii MON - przemysł obronny. Porozumienie w tym zakresie powinno doprowadzić do poprawy warunków funkcjonowania przemysłu obronnego w Polsce, zakończył prezes MAW Telecom Intl.

Podczas konferencji, Marek Goliszewski Prezes SEA uhonorował medalem Euro-Atlantyckim – przyznawanym przez Zarząd Stowarzyszenia osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju bezpieczeństwa i relacji euroatlantyckich – Prezesa Zarządu Targów Kielce Pana Andrzeja Mohonia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.