Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
04 września 2012

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych prezentuje nowy nahełmowy system celowniczy Orion. Rozwiązanie to opracowano z myślą o śmigłowcu PZL W-3PL Głuszec. Głównym zadaniem Oriona jest naprowadzenia sterowanych stanowisk ogniowych i innych elementów uzbrojenia oraz wyświetlania parametrów celowniczych i pilotażowo-nawigacyjnych, zarówno w dzień jak i w nocy. Funkcje te mogą być realizowane samodzielnie lub we współpracy z głowicą optoelektroniczną.

Twardy hełm lotniczy THL-6NSC/P z goglami noktowizyjnymi i  wskaźnikiem nahełmowym wchodzącymi w skład systemu Orion / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

System Orion działa w ramach zintegrowanego systemu awionicznego. Jest zasilany z pokładowej instalacji elektrycznej o napięciu stałym 28V. Umożliwia wyświetlanie parametrów lotu i danych celowniczych w wizjerze nahełmowym. Uwzględnia ostrzeżenia i komunikaty błędów. System diagnostyczny pozwala sprawdzić sprawność systemu przed każdym lotem. Istnieje możliwość wprowadzenia do systemu danych początkowych. Masa całego hełmu z zamontowanym wyświetlaczem, systemem określającym położenie hełmu w kabinie i goglami noktowizyjnymi, wynosi 2,85 kg.

Dzienno-nocny wyświetlacz nahełmowy zapewnia pole widzenia nie mniej niż 40o, projekcja obrazu obejmuje kąt widzenia 20o. Obraz widziany jest bez żadnego powiększenia. Podobny zakres pola widzenia zapewniają gogle noktowizyjne montowane na hełmie. One również zapewniają kąt widzenia nie mniejszy niż 40o. Masa gogli to 500 g, a wyświetlacza nahełmowego – ok. 40g.

Zarówno wyświetlacz jak i gogle są montowane na twardym hełmie lotniczym THL-6NSC/P. Jego skorupę wykonano z kompozytu. Poza zestawem optycznym posiada on również zestaw wbudowanych słuchawek i mikrofon. Jest również przystosowany do zamontowania maski tlenowej.

Jeden z trybów wyświetlania danych na wyświetlaczu nahełmowym, obejmujący dane pilotażowo nawigacyjne i położenie działka pokładowego / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Sercem systemu jest komputer graficzny KG-1HC. Jego masa wynosi 3,7 kg. Komunikację z resztą elementów systemu realizuje się przy pomocy szyny danych MIL-STD-1553B.

Jedną z głównych zalet systemu Orion – co bardzo podkreślają jego twórcy – jest tylko jeden przewód łączący hełm z pozostałymi instalacjami śmigłowca, który zapewnia połączenia wszystkich systemów nie ma więc konieczności stosowania osobnych przewodów elektrycznych do zapewnienia łączności oraz pracy systemu celowniczego i wyświetlania danych.

Standardowo Orion jest przeznaczony do współpracy ze zintegrowanym systemem awioniki na pokładzie śmigłowca PZL W-3PL Głuszec. W ramach standardowego wariantu systemu realizowane jest sterowanie wg. filozofii HOCAS (Hands on Collective and Stick – ręce na dźwigni skoku/mocy i drążku sterowym). Orion pozwala wskazywać cele dla ruchomego stanowiska strzeleckiego. Zapewnia możliwość wyświetlania punktu widzenia głowicy optoelektroniczniej. Pilot wskaźnikiem nahełmowym może również wstępnie wskazać punkt obserwacji głowicy. Potencjalnie istnieje również możliwość wskazywania celów kierowanym pociskom rakietowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.