Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2013

Na MSPO miała miejsce premiera CKD-1 Szafir – nowego, kombinowanego celownika warszawskiego PCO. Jest to połączenie lunetki celowniczej LDK-4 oraz mikrokolimatora MK-1.

Nowy zespół celowników dziennych CKD-1 Szafir zamocowany na karabinku MSBS. Dobrze widoczne przyciski służące do regulowania podświetlenie siatki celowniczej

W Kielcach PCO pokazał zespół celowników dziennych CKD-1 Szafir, przeznaczony dla nowej polskiej broni strzeleckiej. To zwarta i wytrzymała konstrukcja, w której skład wchodzi celownik optyczny LDK-4 o stałym, czterokrotnym powiększeniu z regulowanym podświetleniem krzyża celowniczego, na którego korpusie osadzono bazę do miniaturowego kolimatora MK-1.

Szafir to całkowicie nowy produkt, na którym prace rozpoczęto kilka tygodni temu. Na MSPO prezentowane są pierwsze dwa modele CKD-1. Celownik dostosowany jest do osadzenia na uniwersalnej szynie montażowej STANAG 4694 (NATO Rail) lub Picatinny/MIL-STD-1913. Do mocowania celownika nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi, odbywa się to za pomocą umieszczonych na podstawie zacisków.

Zespół celowników ma wymiary 134 x 68,5 x 85 mm i masę 400 g. Średnica wyjściowa obiektywu lunetki optycznej LDK-4 wynosi 32, pole widzenia to 7°, średnica źrenicy wyjściowej 8 mm, a odległość źrenicy wyjściowej od ostatniej soczewki okularu – 38 mm. Korekcja położenia siatki celowniczej w pionie i poziomie wynosi 50 MOA, a jeden klik przesuwa punkt celowania o 0,5 MOA. Układ podświetlenia siatki celowniczej w pionie i poziomie zasilany jest baterią AA. W celowniku optycznym zastosowano szkła renomowanego producenta Schott.

W skład CKD-1 wchodzi lunetka celownicza LDK-4 4x32 i osadzony na tylnej części jej korpusu mikrokolimator MK-1 (o wielkości punktu celownika 3 MOA) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Wchodzący w skład zestawu mikrokolimator MK-1, w informacjach podawanych przez producenta, ma punkt celowniczy o wielkości 3 MOA i jest regulowany w pionie i poziomie ze skokiem 0,5 mm. Całość zasilana jest baterią CR2032. W MK-1 jest możliwość regulowania intensywności znaku celowniczego.

Opracowanie CKD-1 i wchodzących w jego skład celowników to próba opracowania własnych optycznych i optoelektronicznych systemów celowniczych do broni strzeleckiej, która jest rozwijana pod kątem polskiego programu żołnierza przyszłości Tytan. Do tej pory PCO opracowało wcześniej – na potrzeby tego projektu – celownik kolimatorowy CK-5/6, którego rozwój na razie został wstrzymany.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.