Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
03 września 2013

Wyposażenie osobiste komandosów uchodzi często za równie specjalne, jak rodzaj wojsk jego użytkowników i owiane tajemnicą jak operacje, w których jest używane. Na tegorocznym MSPO nastąpiło uchylenie rąbka tej tajemnicy w stopniu wcześniej niespotykanym. Zaprezentowano zestawienie głównych elementów umundurowania polskich Wojsk Specjalnych, w tym nowości wcześniej nie ujawniane publicznie.

Aktualne nowe ubranie ochronne Wojsk Specjalnych charakteryzuje się konstrukcją czerpiącą z odzieży dla alpinistów, zachowując przy tym funkcjonalność potrzebną na polu walki

Jeszcze kilka lat temu większość polskich komandosów, poza JW GROM, nosiła odzież polową złożoną w większości z elementów powszechnie używanych w Wojsku Polskim. Dzisiaj formacje tworzące Wojska Specjalne noszą odzież bojową, której poza misją w Afganistanie i wyjątkowymi jednostkowymi przypadkami nie uświadczy się w innych rodzajach wojsk. Nie tylko ze względu na charakterystyczny wzór maskujący MultiCam przyjęty przez polskich komandosów. Wiele uniformów specjalsów jest zaprojektowanych od podstaw specjalnie na potrzeby, często wyrafinowane, ich użytkowników lub wybranych dla nich z oferty dostępnej na rynku. Najświeższą kolekcję takich uniformów zaprezentowała na kieleckim salonie 3. Regionalna Baza Logistyczna dokonująca zakupów m.in. zleconych przez Dowództwo Wojsk Specjalnych.

Prawdziwy rodzynek w prezentacji umundurowania polskich specjalsów to kurtka typu smock z podpinanym ocieplaczem.

Parę lat temu na MSPO spółka Summit przedstawiła nowe przeciwdeszczowe ubranie ochronne powstałe dla JW GROM. Zwracało uwagę nowoczesnym krojem, inspirowanym podobną odzieżą tzw. techniczną dla sportów górskich i noszoną chętnie przez komandosów amerykańskich. W br. pokazano najnowszą odsłonę tego kompletu, która w nowej barwie oliwkowej jest oficjalnie przyjęta przez wojsko do wyposażenia jako Ubranie Ochronne Wojsk Specjalnych. Kurtka i spodnie wykonane z tkaniny z wysokiej klasy membraną paroprzepuszczalną. Kurtka jest skrojona ergonomicznie, zgrabna, nie obszerna i wyposażona w cztery funkcjonalne kieszenie zewnętrzne oraz kaptur chowany do kołnierza. Spodnie mają nogawki rozpinane na całej długości, co pozwala nakładać je na spodnie mundurowe bez zdejmowania butów, gdy jest taka potrzeba. Nowością i uzupełnieniem tego zestawu jest kurtka z dzianiny polarowej, określona jako ocieplacz.

Mróz polskim komandosom nie straszny, gdy noszą kurtki puchowe

Na MSPO publiczną premierę miała ćwiczebna kurtka z ocieplaczem. Jest wyraźnie inspirowana kurtkami typu smock używanymi w armii brytyjskiej, kanadyjskiej, francuskiej, niemieckiej i paru innych. Ten typ kurtki charakteryzuje się luźnym, ale ergonomicznym i zgrabnym krojem oraz dużą ilością obszernych kieszeni. Kurtka polskich komandosów ma mnóstwo kieszeni, różnej postaci, nawet w tylnej części, ale tym co odróżnia ją od pierwowzorów, jest materiał. Uszytą ją z tkaniny tzw. ZETA o splocie typu rip-stop, w kamuflażu MultiCam. Jest ona tak lekka i cienka, że przypomina materiał wykorzystywany do powłok śpiworów, a nie grubsze tkaniny odporne na trudy użytkowania w trudnym terenie, jakie zwykle stosowane w tego typu kurtkach. Kurtkę można nosić z wpiętą do niej dodatkową kurtką z dzianiny polarowej ThermoPile, z nylonowymi łatami wzmacniającymi, inną niż ta obecna w komplecie z nowym ubraniem ochronnym, lecz podobną. Cały komplet w chłodne dni można uzupełniać przygotowaną dla specjalsów czapką polarową.

Nowy zestaw umundurowania bojowego trudnopalnego polskich Wojsk Specjalnych to tzw. 3-częściowy kombinezon… bojowy, obejmujący bluzę i spodnie (wzorowany na tzw. 2-częściowym kombinezonie ćwiczebnym) oraz koszulobluza / Zdjęcia: Adam Dubiel

Przed niepogodą i mrozem polskich komandosów chroni oliwkowa kurtka ocieplająca. To model pierwotnie zaprojektowany dla JW GROM. Pokryta jest cienką, wiatroszczelną tkaniną o właściwościach hydrofobowych. Termoizolację użytkownika zapewnia wypełnienie z włókien, które pełnią rolę syntetycznegi puchu. Zawarto w niej użyteczne detale jak dodatkowa kieszeń wewnętrzna, kaptur zintegrowany z kołnierzem, którego wnętrze jest wyścielone miękką dzianiną polarową.

Polscy komandosi doczekali się wreszcie pełnego kompletu umundurowania polowego trudnopalnego. W jego skład wchodzi bluza i spodnie oraz koszulobluza do noszenia pod kamizelką ochronną. Bluza i spodnie to pod względem kroju niemalże kopia tzw. kombinezonu ćwiczebnego Wojsk Specjalnych. Tkanina zasadnicza zastosowana w tym zestawie ma splot rip-stop i skład: 65% trudnopalne włókna marki Lenzing FR, 25% paraaramidy, 10% poliamid. Korpus koszulobluzy zawiera 66% włókien o nazwie handlowej MAV, 29% rayonu i 5 % spandexu.

Poza wymienionymi na MSPO przedstawiono jeszcze parę innych elementów umundurowania polskich wojsk specjalnych, między innymi buty: letnie, zimowe i pustynne (obuwie renomowanej marki niemieckiej) oraz plecaki i śpiwory.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.