Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2015

Na MSPO niemiecki Raytheon Anschütz pokazuje symulator zintegrowanego mostka dowodzenia i kierowania, przeznaczonego dla okrętów o małym tonażu. Urządzenie najprawdopodobniej będzie oferowane Marynarce Wojennej RP jako wyposażenie pokładowe patrolowców z funkcją zwalczania min i jednostek ochrony wybrzeża.Mostki dowodzenia i kierowania Syntacs od Raytheon Anschütz najprawdopodobniej będą oferowane Polsce jako wyposażenie pokładowe okrętów budowanych w ramach programów Czapla i Miecznik / Zdjęcie: Michał Jarocki

Spółka z Kilonii prezentuje w Kielcach symulator zintegrowanego mostka dowodzenia i kierowania (C2) rodziny Syntacs (Synapsis Tactical Command Systems), przeznaczonego dla okrętów o małym tonażu, np. kutrów patrolowych lub korwet. System pracuje w oparciu o dane uzyskane z pokładowych stacji obserwacyjnych, w tym głowic optoelektronicznych, sonarów kadłubowych i holowanych, a także morskich stacji radiolokacyjnych. Urządzenie można również zintegrować z bezzałogowymi statkami latającymi przenoszonymi na pokładzie okrętu.

Dokładny obraz otoczenia przekazywany jest oficerom dowodzącym w czytelnej i łatwo przystępnej formie na kilku ciekłokrystalicznych wyświetlaczach. Dowódca jednostki dysponuje pełną wiedzą dotyczącą potencjalnego zagrożenia nawigacyjnego, raf koralowych lub brył lodu, co pozwala na obranie bezpiecznych i najbardziej efektywnych tras żeglugowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku prowadzenia działań bojowych w strefach przybrzeżnych.

Ponadto, otwarta architektura oprogramowania pozwala na zintegrowanie Syntacs z systemem kierowania ogniem. Oficerowie dowodzący mogliby wówczas korzystać z pokładowych systemów bojowych za pomocą uniwersalnego panelu sterowania. Ponadto, producent oferuje włączenie urządzenia w sieciocentryczną przestrzeń bitewną. Pozwoli to na koordynację działań bojowych prowadzonych na poziomie taktycznym.

Przedstawiciel Raytheona stwierdził w rozmowie z RAPORT-wto, że mostki dowodzenia i kierowania Syntacs będą oferowane Marynarce Wojennej jako wyposażenie okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min (program Czapla) i okrętów obrony wybrzeża (Miecznik). Producent z Kilonii jest gotów zaangażować polskich podwykonawców w produkcję zestawów, a także nawiązać współpracę z lokalnymi partnerami w ramach serwisu posprzedażnego. Głównym partnerem niemieckiej spółki może zostać gdyński Enamor.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.