Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2015

W hali Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaprezentowano modele nowych granatów ręcznych powstających dla Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan. Dane techniczne są utajnione, niemniej wojsko udzieliło zgody na zdjęcie tajemnicy na cztery dni i zaprezentowanie nowych konstrukcji na MSPO.

Rodzina nowych granatów ręcznych (od lewej w górnym rzędzie): RGCW, RGDM, RGT i RGU, poniżej RGSZ, RGDS-B, RGDS-Y i RGDS-R / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W miejscu dotychczas używanych ręcznych granatów zaczepnych i obronnych – których część, jak RG-42, pamięta lata 1940. – oraz niewielkiej partii nowszych modeli z końca lat 1980. (RGO-88 i RGZ-89), ma się pojawić jedna konstrukcja. To dosyć podobny wizualnie do wcześniejszych wzorów granat uniwersalny RGU z charakterystycznym, karbowanym zielonym korpusem z tworzywa sztucznego.

Nowością ma być wprowadzenie do uzbrojenia żołnierza przyszłości granatu termobarycznego RGTB. Do tej pory tylko komandosi byli w Wojsku Polskim użytkownikami tego rodzaju amunicji przestrzennej (objętościowej). Używają bułgarskich granatów Arsenał GHTB, dostarczonych przez Works11. Amunicja przestrzenna oddziałuje na otoczenie impulsem cieplnym i falą uderzeniową, trwającą kilkukrotnie dłużej niż w przypadku klasycznych, kruszących materiałów wybuchowych. Ta ostatnia jest wywołana detonacją mieszaniny wybuchowej i następującej po niej wybuchowym dopalaniem produktów wybuchu z udziałem tlenu atmosferycznego.

Kolejnym novum w wyposażeniu będą ręczne granaty dymne sygnałowe rodziny RGDS. Prowadzone są prace nad trzema typami: RGDS-B z dymem niebieskim, RGDS-Y z dymem żółtym i RGDS-R z dymem w kolorze czerwonym. Podobnie, jak w przypadku RGTB, tutaj również zastosowano dłuższe korpusy w kolorze seledynowym. Użytkownik rozpoznaje rodzaj granatu po kolorze jego dna.

Obok granatów sygnałowych, wyposażeniem tytanowego wojownika mają być też ręczne granaty dymne maskujące RGDM z identycznym kolorem korpusu i centralnym otworem w dnie. Rodzinę uzupełniają: granat ćwiczebny RGCW z ładunkiem pirotechnicznym, o działaniu hukowo-błyskowym, jak też granat szkolny RGT. Obie konstrukcje są masowo-gabarytowymi odpowiednikami RGU i mają niebieskie korpusy. Granaty, poza RGCW, zostały wyposażone w nowe rodzaje zapalników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.