Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
04 września 2015

W trzecim dniu kieleckich targów odbyła się konferencja Polska w grze o przyszłość wojskowej łączności radiowej. Jej tematem było stworzenie – przy udziale polskiego Radmoru – standardu europejskiej, szerokopasmowej i programowalnej łączności radiowej, a także zainicjowanie prac nad pierwszą polską radiostacją tej klasy, opracowywanej w ramach programu Guarana.

Zdjęcie: Sylwia Cieślak

Konferencję zorganizowały Agencja Lotnicza ALTAIR, Targi Kielce oraz spółka Radmor. W jej trakcie przedstawiono jeden z nielicznych, udanych programów międzynarodowych, w którym wzięła udział Polska: ESSOR.

30 czerwca br. zakończyły się prace techniczne pierwszego etapu tego programu: opracowania europejskiej wersji architektury SCA (Software Communication Architecture) oraz interoperacyjnego waveformu dla łączności podczas działań koalicyjnych, opartej o szerokopasmowe radiostacje programowalne, Software Defined Radio (SDR). Z pozytywnym skutkiem przetestowano też ich skuteczność. Jednym z sześciu partnerów programu jest gdyński Radmor. Dzięki temu Polska stała jednym z nielicznych państwa posiadających opracowaną technologię i mogących bez ograniczeń rozwijać łączność radiową nowej generacji.

Program ESSOR został utworzony pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i sfinansowany przez rządy sześciu państw: Finlandii, Francji, Hiszpanii, Polski, Szwecji i Włoch, w wymiarze 106 mln EUR. Z każdego kraju finansującego wybrano jedno przedsiębiorstwo do jego realizacji. Były to odpowiednio: Elektrobit (obecnie Bittium), Thales Communications & Security, Indra, Radmor, Saab i Selex. Podmioty te utworzyły spółkę joint-venture pod nazwą Alliance for ESSOR (a4ESSOR S.A.S.), która 19 grudnia 2008 podpisała z OCCAR główną umowę o realizacji projektu. Został on zakończony z półtorarocznym opóźnieniem.

Polska ma pełen dostęp do opracowanych rozwiązań i technologii. Na tej podstawie w 2013 zainicjowano krajowy program Guarana, którego celem jest opracowanie nowoczesnej radiostacji taktycznej w odmianie pojazdowej. Może ona służyć jako podstawa do stworzenia całej sieci łączności, nawet do 200 węzłów-radiostacji, przy przesyłach rzędu 1 Mb/s.

Prowadzący konferencję wiceprezes AL ALTAIR Wojciech Łuczak podsumował, że Polska stała się jednym z podmiotów, a nie przedmiotów w kluczowym, europejskim programie. Wyraził nadzieję, że decydenci będą kontynuowali finansowanie II etapu ESSOR, już o mniejszym budżecie, którego celem jest dalsze rozwijanie opracowanego standardu, a być może także zintegrowanie go z tworzonymi z pewnym opóźnieniem normami amerykańskimi. Wezwał też do konsekwentnego wspierania nowej specjalizacji polskiej zbrojeniówki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.