Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2016

Izraelska spółka Rafael proponuje polskim siłom zbrojnym dwie nieużywane w Polsce wersje przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike. Pierwszą propozycją jest integracja rodziny pocisków ppk Spike ze śmigłowcem wsparcia bojowego W-3PL Głuszec.

Lotnicza wyrzutnia ppk zamontowana na śmigłowcu W-3PL Głuszec, w górnym rzędzie zamocowane są pociski Spike-LR (po prawej) i Spike-LR (po lewej), w dolnym rzędzie pociski Spike-NLOS

Obecnie polskie Wojska Lądowe nie dysponują statkami powietrznymi uzbrojonymi w ppk. Sytuacja ta tworzy lukę w zdolnościach przeciwpancernych. Problem ma rozwiązać program Kruk, zakupu śmigłowca uderzeniowego, jednak procedura wyboru a następnie oczekiwanie na dostawy będzie trwała latami. Według przedstawiciela Rafaela, za cenę jednego nowego śmigłowca wielozadaniowego można byłoby wyposażyć wszystkie 8 śmigłowców W-3PL Głuszec w wyrzutnie ppk Spike. 

Wyrzutnie mogłyby zostać zintegrowane z systemem awionicznym produkcji ITWL, w tym z systemem zarządzania podwieszeniami i głowicą obserwacyjno-celowniczą Toplite, również dostarczoną przez Rafaela. Po integracji system pozwalałby na wykorzystanie pocisków rodziny Spike odmian: LR o zasięgu 4 km, które znajdują się w wyposażeniu wojsk lądowych, w wariancie przenośnym; ER (8 km), dedykowany do użycia na śmigłowcach bojowych; NLOS (25 km) – oparty na do niedawna tajnym, a znajdujący się w wyposażeniu izraelskich sił zbrojnych od końca lat 1980. pocisku Tamuz. Szczególnie interesujący jest ostatni pocisk. Zasięg 25 km pozwala na rażenie celów spoza zasięgu oddziaływania przeciwnika, a więc praktycznie bezkarnie. Rozwiązanie takie stawia również wyzwania, ponieważ wymaga zapewnienia zewnętrznych zdolności detekcji celów np. za pomocą bezzałogowców. 

Symulator Spike-SR / Zdjęcia: Paweł Malicki

Wyposażenie śmigłowców W-3PL Głuszec z 56. Bazy Lotniczej w wyrzutnie Spike może skutecznie wypełnić lukę w obecnych zdolnościach. Jednak rozwiązanie to może zostać później przeniesione na nowsze platformy. Wyrzutnie Spike są oferowane, jako opcja, z wszystkimi trzema oferowanymi Polsce śmigłowcami wielozadaniowymi: H225M Caracal, S-70i Blackhawk i AW-149. Ze strony polskiej w program mogłyby być zaangażowane: Mesko – licencyjny producent pocisku, PZL Świdnik – producent śmigłowca oraz ITWL – producent zintegrowanego systemu awioniki śmigłowca Głuszec. 

Drugą propozycją Rafaela jest lekki, przeciwpancerny pocisk kierowany Spike-SR. Ze względu na wymiary i masę przypomina bardziej ciężkie granatniki przeciwpancerne. W istocie jednak ma o wiele bardziej skuteczną i precyzyjną w działaniu głowicę. Miejsce dla takiej konstrukcji może się znaleźć zarówno w regularnych oddziałach piechoty zmechanizowanej, zmotoryzowanej czy aeromobilnej, jak i w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Pocisk w kontenerze ma masę 9,6 kg i jest odpalany z ramienia, przy pomocy miniaturowego mechanizmu spustowego wielokrotnego użytku. Podczas targów producent przedstawia też trenażer-symulator, który demonstrował prostotę użycia pocisku samonaprowadzającego się na cel, działającego na zasadzie odpal i zapomnij. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.