Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2017

SENER Polska, spółka córka hiszpańskiego przedsiębiorstwa działającego w branży kosmicznej wykorzystuje tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego aby zaprezentować swój dorobek w zakresie współpracy w realizacji programów kosmicznych. Choć polska spółka zajmuje się zagadnieniami kosmicznymi zaledwie od pięciu lat, ma już na swoim koncie kilka poważnych osiągnięć.

Mechanizm łączący łazik marsjański z pojazdem transportowym, budowany w ramach programu ExoMars / Zdjęcie: SENER Polska

Spółka rozpoczęła swoją działalność w 2006, jednak od 5 lat skupia się wyłącznie na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu inżynierii kosmicznej dla najważniejszych projektów ESA, NASA i ESO. SENER Polska specjalizuje się w opracowywaniu mechanizmów rozkładających i przytrzymujących – niezbędnych do transportu pojazdów kosmicznych w ładowniach rakiet nośnych i późniejszego rozłożenia paneli słonecznych, anten czy instrumentów pomiarowych. Drugą dziedziną, w której specjalizuje się polska spółka są urządzenia do montażu sztucznych satelitów. Służą one do precyzyjnego przemieszczania satelity podczas montażu, w celu zapewnienia dostępu technikom wykonującym prace montażowe oraz do transportu do komór testowych i ładowni rakiet. W Europie podobnymi zagadnieniami zajmuje się tylko kilka przedsiębiorstw.

SENER Polska bierze udział w wielu ważnych programach kosmicznych. Jednym z nich jest budowa innowacyjnego systemu dokowania i cumowania pojazdów kosmicznych IBDM (International Berthing Docking Mechanism). Będzie on wykorzystywany m.in. do cumowania nowego amerykańskiego wahadłowca Dream Chaser. Polska spółka jest odpowiedzialna za zaprojektowanie i wyprodukowanie mechanizmu połączenia i odłączenia złączy elektrycznych, mechanizmy separujące, czujniki monitorowania dokowania i cumowania oraz osłonę systemu.

W programie Euclid SENER Polska jest odpowiedzialny za stworzenie 13 naziemnych urządzeń wspomagających proces montażu satelity.

W misji ExoMars spółka jest zaangażowana w opracowanie mechanizmu łączącego łazik marsjański z pojazdem transportowym. System ma także zapewniać zasilanie podczas uruchamiania robota na powierzchni Marsa.

Inżynierowie SENER Polska są także odpowiedzialni za stworzenie mechanizmu rozkładania panelu słonecznego satelity programu Proba-3. Współpracują także przy projektowaniu mocowania jego przyrządów optycznych.

Ciekawym zadaniem jest także zaprojektowanie mechanizmu przechwytywania niesprawnych sztucznych satelitów w celu ograniczenia problemu tzw. śmieci kosmicznych. Zadanie to jest wykonywane w ramach programu e.Deorbit.

W ramach programu JUICE, SENER Polska jest odpowiedzialne za wykonanie symulacji metodą elementów skończonych kluczowych komponentów manipulatora o długości 10,3 m, a także stworzenie stanowiska symulującego warunki mikrograwitacji dla potrzeb weryfikacji modelu podczas prób.

W programie budowy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, SENER Polska jest odpowiedzialne za stworzenie urządzeń do montażu, transportu i ochrony zwierciadeł największego optycznego teleskopu na świecie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.