Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Marek Czerwiński

Myśliwi, strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali prezent niezwykły - oto w naszych sklepach z bronią pojawiły się australijskie karabiny i sztucery Lee-Enfield, będące w prostej linii potomkami sławnych, brytyjskich konstrukcji. Bazą, na której budowane są współczesne modyfikacje tej broni, oferowane przez Austrialian International Arms (AIA) jest standardowy karabin No 4.

Enfieldy oferowane na IWA przez niemieckiego importera Austrialian International Arms (od góry): AIA M10-A2, No 4 Mk 4 Standard Rifle oraz AIA M10-A1. Pierwszy i ostatni to odmiany Enfielda do rosyjskiego naboju pośredniego 7,62 mm x 39 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Lee-Enfield wykorzystywał bardzo przyzwoity nabój kalibru 7,7 mm x 56R (.303 British, przy czym po 1957 cześć egzemplarzy przekalibrowano do amunicji 7,62 mm x 51 NATO, ponadto broń w tym kalibrze No 3 produkowano w Indiach, w zakładach Ishapore), ale obecne modele tej broni funkcjonują w oparciu o najpopularniejszą na rynku amunicję średniego kalibru - .308 Winchester (7,62 mm x 51). Bardzo dobrze, bowiem stary nabój już u schyłku XX wieku nie miał zbyt szerokiej reprezentacji w zakresie typów pocisków. Wymagało to licznych zmian m.in. czółka zamka (7,7 mm x 56R miał wystającą kryzę), magazynka i komory zamkowej. Przy okazji wzmocniono zamek i komorę, przede wszystkim drogą wykorzystania znacznie lepszych gatunków stali. AIA wdrożyła produkcję nowych Enfieldów w 1998, a pierwsza modyfikacja określana była jako No 4 Mk 10.

Obecnie Austrialian International Arms produkuje kilka wzorów tej broni, przy czym najbliższe oryginałom są No 4 Mk 4 Standard Rifle, z lufą długości 640 mm i długimi nakładkami. Tutaj zakład oferuje modyfikację bliską słynnej odmianie snajperskiej (T), a więc z dodatkową, dołączaną poduszką policzkową. Jest ona przeznaczona prawie całkowicie na wewnętrzny rynek australijski. Karabiny są najczęściej wykończone w tradycyjnej oksydzie lub zostają parkeryzowane. Ta ostatnia odmiana nie daje niepożądanych odblasków stali w słońcu, wydaje się atrakcyjniejsza także pod względem estetycznym. Osady wykonane są z drewna tekowego, przy czym oprócz kolby prostej, spotykane są odmiany typu Monte Carlo. No 4 Mk 4 był produkowany przez AIA także w odmianie lekkiej SL, z 560-mm lufą, ale jest to wersja ściśle limitowana, jak dotąd wypuszczona w ilości zaledwie 20 sztuk, na rocznicę Klubu Strzeleckiego w Oueensland. No 4 oferowany jest jako US Export Model, No 4 Mk 4 Special Export lub Standard Rifle. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 06/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.