Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Dymitr I. Szyriajew

Stabilizowane brzechwowo pociski podkalibrowe z oddzielającym się sabotem do dział gładkolufowych są czysto radzieckim wynalazkiem. Ich autorem jest pracownik jednego z moskiewskich instytutów przemysłu obronnego Wiktor Walerianowicz Jaworski. Na początku pracował on nad pociskami przeciwlotniczymi do 100 mm armat gładkolufowych. Ja, podówczas młody specjalista, otrzymałem zadanie przeanalizowania możliwości wykorzystania tego pomysłu w lotniczych działkach pokładowych.

Pocisk naboju OPS w momencie opuszczania przewodu lufy

Okazało się jednak, że w warunkach rozrzedzonej atmosfery, balistyczne zalety ubrzechwionych pocisków podkalibrowych nie mogą ujawnić się w pełni i Jaworski ze swoimi pomocnikami zajął się problemami amunicji przeciwpancernej. Z tej samej przyczyny przerwaliśmy prace nad pociskami tego typu do działek lotniczych.

Dymitr Iwanowicz Sziriajew, rocznik 1927. W czasie II wojny służył w 1. Armii WP. Brał udział w walkach o Warszawę, Kołobrzeg i Berlin. Studia na politechnice w Tule zakończył z wyróżnieniem w 1953. Skierowany został do pracy w podmoskiewskim instytucie naukowo-badawczym ministerstwa przemysłu obronnego. Zajmował się pracami nad różnymi rodzajami broni i amunicji m.in. działkami lotniczymi, bronią do strzelań podwodnych, bronią strzałkową i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi

Nieco później grupa specjalistów z naszego instytutu, zajmujących się opracowywaniem szybkostrzelnych działek lotniczych i ich amunicji, rozpoczęła badania nad strzałkowymi pociskami podkalibrowymi do broni strzeleckiej - bojowej, a potem również myśliwskiej. Opracowano wówczas pierwszy eksperymentalny karabinek kalibru 7,62 mm na taką amunicję. Otrzymał on oznaczenie AO-27. Piszę to specjalnie dlatego, żeby rozwiać rozpowszechnione przekonanie o zachodnim pierwszeństwie w tej dziedzinie - ich prace zaczęły się później, niż nasze. Przekonanie takie wynika z tego, że o zagranicznych dokonaniach informowano u nas wielokrotnie, ale nie było nawet wzmianki, że i my nie byliśmy od macochy.

Karabinek AO-27. Masa broni z 30-nabojowym magazynkiem bez naboi 3,2 kg, długość całkowita 893 mm, długość lufy 415 mm, szybkostrzelność teoretyczna 700 strz./min / Zdjęcia z archiwum D.I. Szyriajewa

W pierwszych w świecie zgłoszeniach autorskich o wynalezieniu strzałkowych pocisków podkalibrowych do broni strzeleckiej znajdują się nazwiska radzieckich inżynierów. I jeśli w dziedzinie czołgowej amunicji przeciwpancernej zachodni inżynierowie znaleźli swoją, nieco odmienną drogę i uzyskali godne uwagi sukcesy, to w dziedzinie strzałkowej amunicji strzeleckiej, przy niemałych nakładach finansowych, ponieśli pełne fiasko. Stale śledziliśmy ich prace w tym kierunku i widząc w oczywisty sposób błędne koncepcje amerykańskich specjalistów, braliśmy to za dezinformację, mającą na celu skierowanie nas na złą drogę. Wiele lat później okazało się, że Amerykanie naprawdę się mylili.

Ostatecznie konstrukcja naboju z ubrzechwionym podkalibrowym pociskiem strzałkowym została opracowana w 1960 i jest chroniona patentem numer 22527 od 1 lipca 1960. Jako autorzy opracowania wymienieni są W.P. Griazew, P.A. Fadiejew, A.G. Szipunow i D.I. Szirajew. Nabój otrzymał oznaczenie OPS (Opieriennyj Podkalibiernyj Striełkowyj - ubrzechwiony podkalibrowy strzelecki). (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 04/2010
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.