Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Grzegorz Sobczak

Alaska, jeden ze stanów USA, nie bez podstaw może wydawać się miejscem zapomnianym przez Boga. Ludzie żyją tu w ekstremalnie trudnych warunkach – przez dużą część roku panuje noc polarna, występują niskie temperatury i wiele śniegu. Za to latem temperatury w głębi lądu są porównywalne z naszym polskim latem. Jednak co dla jednych bywa piekłem, dla innych może być rajem. To właśnie Alaska jest miejscem, w którym lotnictwo wyraźnie pokazuje jak bardzo może być przydatne.

Dwusilnikowy Britten-Norman BN2 Islander należący do lotniczego przedsiębiorstwa transportowego Rediske Air. W tle wulkan Mt Redoubt / Zdjęcie: Mariusz Adamski

Powierzchnia lądów w granicach stanu Alaska wynosi ok. 1,5 mln km2, a ludność liczy nieco ponad 600 tys. mieszkańców. Dla porównania, Polska licząca ok. 313 km2, ma ponad 38 mln mieszkańców. Taki przykład dobrze ilustruje jak słabo zaludniona jest ta, wysunięta najbardziej na północ, część Stanów Zjednoczonych.

Kiedy razem z Mariuszem Adamskim przygotowywaliśmy się do podróży na Alaskę, naszym głównym celem były ćwiczenia Red Flag, jednak Mariusz naciskał, aby przy okazji rozpoznać bojem tamtejsze lotnictwo użytkowe. Jego poszukiwanie kontaktów wśród miejscowych pozwoliło zebrać interesujące informacje, które okazały się bardzo przydatne. Szczególnie pomocny był Jim Oltersdorf, fotograf i autor filmów, pracujący dla kanału Discovery, który na co dzień zajmuje się fotografowaniem i filmowaniem przyrody Alaski, ale czasem sięga również po tematy lotnicze.

Słabe zaludnienie i trudne warunki klimatyczne powodują, że ok. 82% mieszkańców żyje tu bez dostępu do infrastruktury drogowej. Mieszkańcy wybrzeża mogą korzystać z okrężnej drogi wodnej – jeśli akurat morze lub rzeki nie są zamarznięte, jednak zdecydowanie najwygodniejszym środkiem transportu pozostaje tu samolot, najlepiej mały i wyposażony w niskociśnieniowe opony typu tundra, które umożliwiają lądowanie nawet w płytkiej wodzie. Ale tak naprawdę każdy rodzaj niewielkiego samolotu znajdzie tu zastosowanie.


Skrzydlata Polska - 01/2013
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.