Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Bartosz Głowacki

Na początku 2013 rozpoczął się kolejny konflikt zbrojny w Afryce – tym razem na terenie Mali. Ponieważ tło polityczne wydarzeń zostało nakreślone w czasopiśmie Raport-wto (1, 2/2013), w niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na operacjach lotniczych. Warto dodać, że w odróżnieniu od kampanii libijskiej, przeważająca większość informacji pochodzi ze źródeł francuskich. W dodatku często są one niespójne lub ocenzurowane, co znacznie utrudnia dokładne oszacowanie wielkości i skutków prowadzonych działań.

Działania w Mali rozpoczęto od wzmocnienia sił lotniczych stacjonujących w Czadzie, przebazowując do Ndżameny klucz Mirage’y 2000D z eskadry myśliwskiej EC 3/3 Ardennes / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Francji

Interwencja w Mali rozpoczęła się 11 stycznia, gdy François Hollande, prezydent Republiki Francuskiej odpowiedział pozytywnie na prośbę Dioncounda Traoré, pełniącego obowiązki prezydenta Republiki Mali, o pomoc w pokonaniu fundamentalistów islamskich. Podczas wojny domowej zajęli oni północny region Mali, wcześniej proklamowany przez Tuaregów jako niepodległe państw Azawad. Koordynatorem całości działań wojskowych został mianowany admirał Edouard Guillaud, szef Sztabu Sił Zbrojnych Francji, zaś dowódcą operacji, oznaczonej kryptonimem Serval, został mianowany gen. bryg. Grégoire de Saint-Quentin. Całością działań lotniczych kieruje płk Laurent Rameau.

Pierwsze oddziały francuskie przybyły do Afryki już 9 stycznia, na pokładach transportowców C-130 i C-160, dołączając do jednostek, które stacjonowały w Czadzie, prowadząc działania w ramach operacji Epervier. W ich skład wchodziły trzy Mirage 2000D z eskadry myśliwskiej EC 2/3 Champagne, dwa Mirage F1CR z EC 2/33 Savoie, jeden C-130, jeden C-160 i trzy C-135FR z GRV 93 Bretagne, bazujące w Ndżamenie.

Już na samym wstępie wojska francuskie poniosły niespodziewaną stratę. Gdy w nocy z 10 na 11 stycznia para śmigłowców Gazelle ze składu 4. RHFS (Pułku Śmigłowców Sił Specjalnych), stacjonująca uprzednio w Burkina Faso razem z sześcioma Pumami, zaatakowała kolumnę islamistów zbliżającą się do Sevare, ostrzeliwując ją z 20-mm działek, przeciwnik odpowiedział silnym ogniem. W wyniku tego jedna Gazelle została zestrzelona, a jej pilot, por. Damien Boiteux został śmiertelnie ranny. Drugi śmigłowiec także odniósł uszkodzenia, jednak powrócił do bazy.


Skrzydlata Polska - 03/2013
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.