Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bagram w końcu w rękach Afgańczyków

Strategia i polityka, 26 marca 2013

W poniedziałek odbyła się oficjalna uroczystość przekazania afgańskim władzom pełnej kontroli nad więzieniem Bagram oraz osadzonymi w nim rebeliantami.

Minister obrony Afganistan, gen. Bismilla Khan Mohammadi (po lewej) i głównodowodzący siłami ISAF, gen. Joseph F. Dunford (po prawej), w czasie podpisywania dokumentów o formalnym przejęciu przez Kabul kontroli nad więzieniem w Bagram. Odtąd jedynie Brytyjczycy będą posiadali własny ośrodek więzienny dla przetrzymywanych rebeliantów / Zdjęcie: Daily Herald

Wczorajsza uroczystość stanowi ostateczną realizację porozumienia zawartego pomiędzy amerykańskimi i afgańskimi władzami przed rokiem. Zakładało ono przekazanie Kabulowi pełnej odpowiedzialności nad więzieniem Bagram – obecnie określanego jako Parwan Detention Facility (PDF) – w przeciągu następnych 6 miesięcy.

We wrześniu 2012 Afgańczycy uzyskali kontrolę nad praktycznie całą więzienną infrastrukturą (Więzienie Bagram w rękach Afgańczyków, 2012-09-12). Strona amerykańska przekazała też do tego czasu afgańskim władzom większość z osadzonych. Kontynuacja tego procesu została jednak wstrzymana w obawie przed możliwością niekontrolowane zwolnienia przez Afgańczyków przetrzymywanych więźniów, co zdaniem Waszyngtonu mogłoby doprowadzić do ich ponownego włączenia się ich do walk z siłami misji ISAF.

Przez ostatnie miesiące obydwie strony prowadziły rozmowy mające doprowadzić do zakończenia procesu przekazywania Afgańczykom kontroli nad PDF, przy jednoczesnym uwzględnieniu amerykańskich zastrzeżeń, co do losu przetrzymywanych na jego terenie więźniów. Ostateczne porozumienie w tej sprawie zostało uzgodnione zaledwie przed kilkoma tygodniami.

W myśl jego postanowień strona afgańska uzyska kontrolę nad całą infrastrukturą PDF oraz wszystkimi afgańskimi osadzonymi. USA zobowiązały się także do przekazania Afgańczykom zebranego materiału dowodowego dotyczącego osadzonych. Z kolei na operujące w kraju siły ISAF został nałożony obowiązek przekazywania Kabulowi wszystkich zatrzymanych w ciągu maksymalnie 96 h.

Jednocześnie, Waszyngton zachował możliwość interwencji w przypadku planowanego zwolnienia osób, co do których istnieje podejrzenie, że powrócą do działalności rebelianckiej. Powstające na tym polu ewentualne kwestie sporne, mają być rozwiązywane poprzez dwustronne rozmowy. Co istotne, ostateczne porozumienie w sprawie PDF dotyczy jedynie osadzonych Afgańczyków. USA zachowały tym samym prawo do samodzielnego przetrzymywania pojmanych rebeliantów pochodzących z państw trzecich.

Ostateczne przekazanie stronie afgańskiej pełnej kontroli nad PDF stanowi moment zwrotny w procesie stopniowego przejmowania przez Kabul odpowiedzialności za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Pozwala też na wznowienie rozmów dotyczących statusu amerykańskich wojsk w Afganistanie po 2014 (Ilu Amerykanów w Afganistanie po 2014?, 2013-01-06). W ostatnim czasie pozostawały one de facto w zawieszeniu, a ich kontynuacja była uzależniania przez władze centralne m.in. właśnie od uzyskania zwierzchnictwa nad więzieniem w Bagram.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.