Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gotowość do produkcji PRS-1W

Przemysł zbrojeniowy, 01 października 2013

Według przedstawicieli WB Electronics, zakład ten – współpracując z Wojskowym Instytutem Chemii i Radiometrii (WIChiR) – osiągnął gotowość do rozpoczęcia produkcji seryjnej pokładowego systemu wykrywania skażeń PRS-1W.

PRS-1W w wojskowej obudowie (po lewej), wpięty w system Fonet

PRS-1 jest nowoczesnym sygnalizatorem skażeń, którego działanie oparto na wykorzystaniu technologii różnicowej spektrometrii jonów (DMS) i spektrometrii (IMS). To unikalne w skali światowej hybrydowe rozwiązanie pozwoliło na uzyskanie znacznie lepszych charakterystyk wykrywania w stosunku do klasycznych urządzeń. PRS-1 cechuje niezwykła czułość i zdolność detekcji bojowych środków trujących (BST), od pojedynczych cząstek zawartych w powietrzu (liczonych w jednostkach µg/m3), w czasie nieprzekraczającym 20 sekund oraz przy zachowaniu pożądanej wysokiej odporności na sygnały zakłócające i fałszywe alarmy. Urządzenie otrzymało nagrodę Prezydenta RP w czasie ubiegłorocznej edycji MSPO. Opracowano je w ramach programu finansowanego przez NCBiR.

W ramach licencyjnej umowy między WIChiR a WB Electronics przygotowano urządzenie do produkcji seryjnej. Otrzymało ono nową wojskową obudowę, zmodyfikowano też oprogramowanie pod kątem wizualizacji, obróbki i archiwizacji danych z rozpoznania. Może współpracować z systemem łączności pokładowej Fonet.

Jednocześnie przeprowadzono zakończoną sukcesem serię badań: testów mechanicznych, klimatycznych, kompatybilności elektromagnetycznej i funkcjonalnych wykonane przez certyfikowane polskie laboratoria badawcze.

 

Dane z czujników PRS-1W są przekazywane bezpośrednio na wyświetlacz Foneta / Zdjęcia: WB Electronics

Zakończone badania otwierają drogę do rozpoczęcia produkcji seryjnej i pierwszych dostaw. Według przedstawicieli WB Electronics, wstępne zainteresowanie systemem przejawia Inspektorat Uzbrojenia MON. Warunkuje on jednak zakup od spełnienia przez system wymagań przyszłego podstawowego użytkownika, Wojska Polskiego.

Prawdopodobnie pierwszą platformą, na której można byłoby zainstalować PRS-1W, jest transporter Rosomak. Dzięki zgodzie resortu obrony oraz w ścisłej współpracy z Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi w Siemianowicach Śląskich wykonano już badania funkcjonalne z udziałem tego pojazdu. Można też liczyć na potencjalne zainteresowanie PRS-1W odbiorców zagranicznych – grono kilkudziesięciu krajów wykorzystujących system Fonet.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.