Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezkolbowy Pieczenieg

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 października 2013

W 2014 do testów wojskowych w Rosji ma trafić 20 zmodernizowanych erkaemów Pieczenieg w układzie bezkolbowym, przeznaczonych dla jednostek specjalnych.

Skrócona odmiana Pieczeniega powstała w 2012, jako prywatna inicjatywa jednego z oficerów jednostki Wympieł. Początkowo w opracowaniu modyfikacji pomagało prywatne przedsiębiorstwo Zenit, obecnie broń ma być rozwijana przez jednego z producentów - ZiD z Klimowska. Na zdjęciu porównanie obu wersji / Zdjęcie: Zenit

Ręczny karabin maszynowy 6P41 Pieczenieg zasilany nabojem 7,62 mm x 54R to opracowana pod koniec lat 1990. przez klimowski CNIITOCzMASz odmiana uniwersalnego karabinu maszynowego 6P6 PKM, mająca z nim około 80% wspólnych części (Rosyjski robot bojowy, 2009-10-28). Broń wyposażona została w niewymienną w warunkach polowych lufę, chłodzoną dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza, podobnie jak miało to miejsce w erkaemie Lewis z 1911. Rozwiązanie to zwiększa masę konstrukcji do 8,7 kg (o 1,2 kg więcej, niż w przypadku PKM), ale eliminuje potrzebę transportu dodatkowej, 2,25-kg zapasowej lufy. Obecnie erkaem 6P41 znajduje się w ofercie dwóch rosyjskich producentów: CNIIToczMasz z Klimowska i ZiD (Zawod imieni W.A. Diegtiariowa) z Kowrowa.

Jeden z ostatnich wariantów bezkolbowego P641, z dwójnogiem przeniesionym z urządzenia wylotowego na wspornik zamocowany na rurze gazowej / Zdjęcie: Izwiestia

Pomysł skrócenia Pieczeniega podsunął jeden z funkcjonariuszy jednostki specjalnej Wympieł (formalnie – Zarząd W Centrum Specjalnego Przeznaczenia FSB) w 2012. Pierwsze modernizacje obejmowały usunięcie kolby i umieszczenie na końcu komory zamkowej samej stopki, przeniesienie chwytu pistoletowego do przodu, zmianę położenia i kształtu wspornika do podczepiania skrzynki amunicyjnej oraz dodanie wspornika z szyną uniwersalną. Pozwoliło to zmniejszyć masę o 0,5 kg i skrócić erkaem o 270 mm, przy zachowaniu tej samej 658-mm lufy. Przy konwersji pomagało prywatne przedsiębiorstwo Zenit, zajmujące się modyfikacjami broni strzeleckiej, ale docelowy erkaem ma powstać w kowrowskim ZiD.

Widoczne szczegóły konstrukcji, w tym nowe wielofunkcyjne urządzenie wylotowe, zmniejszające odrzut, jak też skośny sposób zamocowania skrzynki amunicyjnej. Taśma prowadzona jest bezpośrednio nad dłonią strzelca na chwycie / Zdjęcie: guns.ru

Bezkolbowy Pieczenieg nie jest to konstrukcja przeznaczona dla regularnych jednostek, ale formacji specjalnych. Choć strzelanie z pozycji leżącej jest podobnie wygodne, to jednak najważniejsze było ułatwienie prowadzenia ognia z postawy stojącej i klęczącej. Jest to często spotykane zastosowanie broni maszynowej przez rosyjskich kontrterrorrystów i komandosów. Jak podaje producent w tym przypadku celność ognia wzrosła trzykrotnie. Zastosowanie nowego urządzenia wylotowego umożliwiło też znaczne zmniejszenie odrzutu broni.

18 września zmodernizowany Pieczenieg został po raz pierwszy zademonstrowany prezydentowi Federacji Rosyjskiej Putinowi, podczas jego wizyty w Iżewsku. Broń ma być jedną z propozycji uzbrojenia w programie rosyjskiego żołnierza przyszłości Ratnik.Warto dodać, że ZID ma być bazą do kolejnego po Koncernie Kałasznikow holdingu rosyjskich produktów strzeleckich, nazwanego roboczo Koncernem Diegtariowa (Powstaje Koncern Kałasznikow, 2013-07-10).

Obecnie istnieje kilka, różniących się od siebie pierwszych prototypów bezkolbowego erkaemu. Testy konstrukcji mają rozpocząć się w 2014 i doprowadzić do powstania docelowej odmiany. Jednocześnie niedługo mają zakończyć się prace nad zmodyfikowaną odmianą klasycznego 6P41 roboczo nazywanego Pieczenieg-2, z lufą wykonaną z odmiennego stopu stali, co ma znacząco poprawić jej żywotność.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.