Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Austria kupiła bsl Tracker

Wojska lądowe, 15 października 2013

Wojska lądowe Austrii postanowiły zakupić mini-bsl Tracker. Będą to pierwsze bezzałogowce używane przez siły zbrojne tego kraju.

Mini-bsl Tracker (DRAC) będą pierwszymi bezzałogowcami używanymi przez wojska lądowe Austrii / Zdjęcie: Cassidian

Tracker to eksportowa nazwa francuskiego bezzałogowego statku latającego DRAC (Drone de Reconnaissance Au Contact). Obecnie jest on promowany przez Cassidian, a w austriackim przetargu był oferowany przez dostawcę usług telekomunikacyjnych Kapsch Group. W konkursie oferta ta okazała się lepsza od 10 innych propozycji.

Rząd w Wiedniu zarezerwował aż 18 mln euro na zakup nowych mini-bsl. Jednak koszt Trackerów wyniesie zaledwie 3 mln euro. Za sumę tę Austria nabędzie 6 zestawów, po 3 bsl w każdym. Oprócz tego Kapsch zapewni także szkolenie ich operatorów na poligonie Allentsteig. Pierwsze bezzałogowce zostaną dostarczone przed końcem br.

Tracker to dwukadłubowy, dwusilnikowy bsl o masie 8,5 kg i rozpiętości 3,6 m. Długotrwałość jego lotu to 90 min, a promień działania – 10 km. Rozwija on prędkość maksymalną 100 km/h i może wznieść się na 3000 m.

Bezzałogowce DRAC używane są przez wojska lądowe Francji od 2010, także w Afganistanie, do rozpoznania i dozoru, umożliwiając zebranie, wyświetlenie i przesłanie obrazów w czasie rzeczywistym, niezależnie od pory doby. Bsl wykonuje loty po zaprogramowanej trasie, a w powietrze jest ekspediowany przez operatora z ręki. Jedną z misji, jakie wykonują francuskie DRAC jest wykrycie obecności lub ruchu jednostek piechoty lub pojazdów w określonym miejscu lub korytarzu w obszarze działania własnych jednostek zwiadowczych, bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek czujników naziemnych.

DRAC działają w zespołach złożonych z bsl wyposażonych w giroskopowo stabilizowaną głowicę z wyposażeniem rozpoznawczo-obserwacyjnym (kamery TV i FLIR) oraz przenośnej naziemnej stacji kierowania i dowodzenia, służącej do przygotowania misji i zarządzania czujnikami pokładowymi. Całość wyposażenia mieści się w zasobniku przenoszonym przez dwóch żołnierzy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.