Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hagel kreśli czarny scenariusz

Strategia i polityka, 19 listopada 2013

Chuck Hagel – amerykański sekretarz obrony zapowiada drastyczne cięcia sił zbrojnych USA, które - biorąc pod uwagę obecne wyzwania strategiczne i ograniczenia finansowe - mają być mniejsze, ale bardziej zaawansowane technologicznie.

Zdjęcie: Departament Obrony USA

Budżet Pentagonu jest obecnie poddawany przymusowej, stałej redukcji – w procesie tzw. sekwestracji – wynikającej z przyjętych ustaw kongresowych (Budget Control Act of 2011), zmierzających do ograniczenia deficytu płatniczego administracji federalnej. Przewidywana kwota cięć sekwestralnych w obronie w okresie 10 najbliższych lat sięgnąć ma niebotycznej kwoty 500 mld USD (1,546 bln PLN). Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet obronny Stanów Zjednoczonych.

Pentagon, po 10 latach błyskawicznego podnoszenia poziomu wydatków zbrojeniowych, zmuszony jest obecnie do coraz bardziej bolesnego zaciskania pasa. W roku finansowym 2013 (Fiscal Year 2013, który rozpoczął się w październiku 2012 i zakończył we wrześniu 2013), Departament Obrony musiał ściąć swoje wydatki o 37 mld USD (114,4 mld PLN). W obecnym roku finansowym 2014 (rozpoczął się w październiku 2013) będzie to już dalsze przymusowo ścięte 52 mld USD (160,8 mld PLN). Wszystko to zmusza amerykański przemysł zbrojeniowy do ożywionego poszukiwania rynków zbytu poza USA. Polska znajduje się na bardzo wysokim miejscu listy potencjalnych importerów.

Ponieważ na waszyngtońskim Kapitolu już rozpoczęły się przepychanki o kształt Fiscal Year 2015, szef Pentagonu Chuck Hagel zmuszony był przedstawić deputowanym swoje dalekosiężne wizje kształtu i zdolności operacyjnych sił zbrojnych USA po przymusowej fiskalnej kuracji odchudzającej. Wykładnią w tej materii stało się przemówienie sekretarza wygłoszone 5 listopada w waszyngtońskim Center for Strategic and International Studies.

Po spotkaniu z naczelnymi dowódcami rodzajów sił i głównymi szefami operacji prowadzonych przez Waszyngton (odbyło się pod koniec października 2013), Hagel oznajmił, że maszynerię militarną Stanów Zjednoczonych czekają dramatyczne zmiany na każdym polu. Podstawą mają być wnioski z dotychczasowych działań zbrojnych zawarte w dokumencie Strategic Choices and Management Review. Konkluzje z niego płynące mają stać się bazą do opracowania wojskowego planu wydatków w FY15, a także znacząco wpłynąć na inny dokument wytyczający kierunki przyszłych zmian – Quadrennial Defence Review (4-letni przegląd obronny).

Co to wszystko oznacza w języku konkretów? Hagel opowiedział się jako zwolennik swego rodzaju rewolucji zmierzającej ku mniejszym, bardziej nowoczesnym, bardziej mobilnym siłom zbrojnym, stojącym w opozycji do dotychczasowych – ogromnych i wyposażonych w starzejące się uzbrojenie i sprzęt bojowy. Wszystko to jednak zależy od kondycji finansowej państwa.

Jeśli zaś nie nastąpi hossa i utrzymana zostanie sekwestracja, Hagel rysuje czarny scenariusz dekady przymusowych cięć: US Army zredukowana do poziomu 380-450 tys. profesjonalistów (Głębsza redukcja US Army?, 2013-08-01), US Navy dysponująca zespołem jedynie 8-9 uderzeniowych lotniskowców o napędzie nuklearnym (obecnie jest ich 11, Opóźnia się budowa USS John F. Kennedy, 2013-09-16), US Marine Corps w sile 150-175 tys. żołnierzy, US Air Force z oddanymi do lamusa starymi bombowcami i myśliwcami, których utrzymanie pochłania krocie (m.in. na złom powędrowałyby wszystkie B-52, które według dotychczasowego planu miały służyć po 100 lat!) (Boeing z Lockheed Martinem w programie LRS-B, 2013-10-26, Problemy pilotów bsl w USAF, 2013-08-21).

Hagel zakłada, że mimo wszystko zdoła utrzymać najważniejsze programy modernizacyjne. Jego priorytety to nowe technologie i nowe wyposażenie dla sił specjalnych, operacji w przestrzeni kosmicznej (czyli także obrona przeciwrakietowa), cybertechnologie militarne (231 cyberataki służb USA w 2011, 2013-09-01), a także urządzenia do rozpoznania i wywiadu oraz przetwarzania danych.

Pierwszym posunięciem Hagela było wydanie nakazu zmniejszenia aż o 20% wydatków na funkcjonowanie dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych USA. Najbardziej spolegliwy okazał się sztab US Army, który bez przymusu zmniejszy zwój budżet o 25%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.