Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezydent chce polskich bsl

Przemysł zbrojeniowy, 20 marca 2014

Szef BBN minister Stanisław Koziej poinformował, że Prezydent RP Bronisław Komorowski nakazał przygotowanie koncepcji narodowego programu bezzałogowców.

Jeden z potencjalnych podmiotów narodowego programu bezzałogowców, demonstrator bsl Manta z gliwickiej Flytronic. Przedstawiony samolot nie został jeszcze dokończony. Brakuje m.in. docelowego podwozia i powierzchni sterowych. Bliźniaczy aparat ma już jednak za sobą pierwsze loty / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

Minister Koziej podczas konferencji Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki poinformował, że program obejmie wszystkie rodzaje platform bezzałogowych: lotnicze, morskie i lądowe. Prezydent chce, aby ze względów bezpieczeństwa państwa większość systemów bezzałogowych powstawała w Polsce. Zagwarantuje to nie tylko ich autonomiczność, ale przede wszystkim przyspieszy rozwój gospodarki. Obejmie bowiem także producentów podzespołów: optoelektronicznych, napędowych, paliw, źródeł energii, a także twórców oprogramowania i rozwiązań kryptograficznych.

Minister Koziej podkreślił, że Polska ma już potencjał, aby w nadchodzącej dekadzie samemu projektować i budować własne bezzałogowce. Zaznaczył, że poza najbardziej zaawansowanymi krajami, jak USA czy Izraelem, większość państw dopiero rozpoczyna rozwój własnych urządzeń tej klasy, co daje nam szansę znalezienia się w czołówce.

Minister podkreślił, że intencją prezydenta Komorowskiego jest, aby do programu włączyły się policja, straż graniczna i pożarna, a więc potencjalni użytkownicy bezzałogowych platform. Faktem jest jednak, że głównym odbiorca będzie wojsko, które już teraz korzysta z polskich (Flyeye) i zagranicznych bsl, a także głównie rodzimych robotów saperskich i podwodnych aparatów walki przeciwminowej.

Uczestnicy konferencji przedstawili aktualny stan prac w zakresie platform bezzałogowych, a także plany na bliższą i dalszą przyszłość. Wojciech Komorniczak, dyrektor ds. nowych technologii WB Electronic, a jednocześnie szef programu powołanego w ub.r. konsorcjum bezzałogowców BS9, przypomniał, że polskie spółki dostarczyły już wojsku 62 bsl. Poinformował, że do konsorcjum przystąpiły wczoraj PHO i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

Dr Błażej Sajduk z UJ zwrócił uwagę na konieczność zachowania pełnej kontroli nad oprogramowaniem bsl. Podał przykład Gruzinów, którzy oskarżyli Izrael o przekazanie Rosji kodów źródłowych dostarczonych wcześniej samolotów. Umożliwiło to ich zestrzeliwanie, a w konsekwencji – już w czasie wojny 2008 – uziemienie.

Natomiast były szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON, gen. dyw. Leszek Cwojdziński zwrócił uwagę na konieczność skokowego zwiększenia środków finansowych na prace badawcze. Tymczasem Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem udziału tych wydatków w PKB.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.