Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chętni do dialogu na karabiny

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 kwietnia 2014

Osiem przedsiębiorstw zgłosiło się do dialogu technicznego dotyczącego dostarczenia WP 8,6-mm karabinów wyborowych.

Jedynym polskim przedsiębiorstwem mającym w ofercie karabin wyborowy kalibru 8,6 mm (widoczny na zdjęciu Alex-338) są Zakłady Mechaniczne Tarnów. Reszta oferowanych konstrukcji jest pochodzenia zagranicznego / Zdjęcie: ZMT

19 marca upłynął przedłużony termin wysyłania zgłoszeń do udziału w ogłoszonym przez Inspektorat Uzbrojenia dialogu technicznym. Jego celem jest uzyskanie doradztwa umożliwiającego pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania opisu przedmiotu i specyfikacji zamówienia dla 8,6 mm powtarzalnego karabinu wyborowego na nabój wzmocniony wraz z amunicją i systemem celowników (8,6-mm karabiny wyborowe dla WP, 2014-02-19).

Do udziału w dialogu technicznym zgłosiło się osiem przedsiębiorstw: Castelior, Cenzin, IMS-Griffin, Kaliber, M.K. Szuster, RWS Cetus, Works11 i ZM Tarnów. Przy czym zgłoszenie nie oznacza automatycznie, że Inspektorat Uzbrojenia wystosuje do każdej z nich zaproszenie do rozmów.

Biorąc pod uwagę dotychczasową ofertę przedsiębiorstw zainteresowanych rozmowami, prezentowane na rodzimych targach wojskowych konstrukcje, jak i informacje podawane na stronach internetowych firm, można przypuszczać, jakie konstrukcje strzeleckie będą zaoferowane Wojsku Polskiemu.

Cenzin jest rodzimym przedstawicielem amerykańskiego Barretta, jak i szwajcarskiego B&T, może zatem zaproponować zarówno karabiny Barrett M98B, jak i B&T APR338, kilkukrotnie wystawiane na MSPO w Kielcach.

IMS-Griffin reprezentuje innego amerykańskiego giganta – Remington Arms, może zatem zaoferować jedną z konstrukcji kalibru 8,6 mm, na przykład MSR-LW, na którego bazie powstał model PSR dla USSOCOM (SHOT Show 2014: Debiutuje Remington PSR, 2014-01-16).

Warszawski Kaliber jest polskim przedstawicielem fińskiego SAKO, wchodzącego w skład włoskiego Beretta Defense Technologies, zatem w grę wchodzi karabin TRG 42 (zbliżony do już używanego przez Wojsko Polskie modelu TRG 22) lub nowy TRG M10 (DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14).

M.K. Szuster dostarczał już do Wojsk Specjalnych konstrukcje Accuracy International w tym najnowszy model AX338, który trafił m.in. do JWA i JWK (M115A3 dla brytyjskich snajperów, 2007-11-17).

RWS Cetus na swoich stronach internetowych promuje amerykańskie karabiny rodziny McMillan w tym TAC-338 do amunicji 8,6 mm x 70.

Works11 prawdopodobnie zaoferuje karabiny Desert Tech SRS-A1 w układzie bezkolbowym lub klasyczne Voere LBW-M.

Najmniej niewiadomych jest w przypadku Zakładów Mechanicznych Tarnów. Od 2004 rozwijają one karabin wyborowy w układzie bezkolbowym Alex-338 w ramach wartego 1,5 mln zł projektu celowego, z czego połowa została pozyskana z odpowiednika dzisiejszego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, reszta pochodziła ze środków własnych przedsiębiorstwa (Nowy karabin Alex-338, 2008-06-12). Wstępne założenia opracowano przy współpracy z Wojskiem Polskim.  

Ciekawostką jest w tym gronie obecność przedsiębiorstwa Castelior, które nie oferuje żadnej broni strzeleckiej, natomiast specjalizuje się w nowoczesnych skrzyniach transportowych, wykonanych z tworzywa sztucznego, jak też miękkich pojemnikach transportowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.