Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańsko-meksykańskie incydenty graniczne

Strategia i polityka, 02 kwietnia 2014

Amerykańskie władze potwierdziły doniesienia o incydencie granicznym ze stycznia, w którym dwie osoby podające się za żołnierzy wojsk lądowych Meksyku przekroczyły granicę państwową na południu Arizony.

Za uszczelnienie amerykańskiej granicy z Meksykiem odpowiadać będzie Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS). On też jest zleceniodawcą prac wykonywanych przez Elbit Systems of America w ramach programu Integrated Fixed Tower Project (IFT). Izraelski producent został zobowiązany do dostarczenia urządzeń radiolokacyjnych i optoelektronicznych, pozwalających na dokładne monitorowanie południowej granicy Arizony. W razie dowiedzenia skuteczności działania, system zostanie rozmieszczony na terenie pozostałych południowych stanów USA / Zdjęcie: DHS

Do zdarzenia doszło 26 stycznia br. O 08:53 czasu miejscowego oficerowie amerykańskiej straży granicznej dostrzegli sylwetki dwóch mężczyzn przekraczających granicę państwową na terenie stanu Arizona. Umundurowani i uzbrojeni intruzi zostali zatrzymani przez pograniczników po przebyciu kilkudziesięciu metrów w głąb terytorium USA. Półgodzinny incydent, w którym obie strony mierzyły do siebie z broni palnej, zakończył się wycofaniem wojskowych z powrotem do Meksyku.

Omawiane zdarzenie było przez długi czas negowane przez ambasadę Meksyku w Waszyngtonie. Dopiero po jego oficjalnym potwierdzeniu przez amerykańskie władze, Meksykanie przekazali mediom informacje o tym, że 2 żołnierzy Ejército Mexicano (wojsk lądowych Meksyku) przekroczyło granicę miedzy państwami podczas pościgu za osobami podejrzewanymi o przemyt narkotyków do USA. Strona meksykańska argumentuje również, że teren na którym doszło do opisywanego incydentu z amerykańskimi pogranicznikami to pustynia, pozbawiona jakichkolwiek znaków rozgraniczających terytoria obu państw.

Cały incydent wzbudził sporo kontrowersji wśród przedstawicieli legislatywy stanowej w Arizonie, a także członków Kongresu w Waszyngtonie. W ich ocenie styczniowe zdarzenie potwierdza potrzebę dalszego uszczelniania południowej granicy. Zwłaszcza, że na przestrzeni ostatnich lat do podobnych wtargnięć członków meksykańskich służb bezpieczeństwa dochodziło ponad 20 razy.

W ocenie niektórych polityków, przekraczanie granicy przez meksykańskich żołnierzy lub policjantów nie zawsze związane jest z pościgiem za przemytnikami narkotyków. Niekiedy wojskowi sami mają działać na zlecenie karteli narkotykowych, próbując przetransportować zakazane prawem środki odurzające do USA.

Problem rosnącej imigracji oraz przemytu narkotyków z Meksyku i państw Ameryki Południowej skłonił amerykańskie władze do przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na uszczelnienie granicy oraz zwiększenie świadomości sytuacyjnej służb granicznych. Temu celowi służyć ma m.in. budowa systemu monitorującego pogranicze, za którego eksperymentalny odcinek odpowiadać będzie izraelski Elbit Systems (Elbit uszczelni amerykańską granicę, 2014-03-04).

Działania te realizowane są w ramach programu Integrated Fixed Tower Project (IFT), uruchomionego na zgliszczach zamrożonego na początku 2011 ambitnego programu zmierzającego do budowy zautomatyzowanego systemu ochrony granic, Secure Border Initiative Network (SBInet) (SBInet zamrożony, 2010-03-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.