Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Biało-czerwona w błękitach

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 28 kwietnia 2014

W maju, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, będzie można obejrzeć wystawę zdjęć poświęconą polskiemu lotnictwu.

Zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Biało-Czerwone Iskry / Zdjęcie: Piotr Kostur

Wystawa Biało- czerwona w błękitach zaprezentuje niezwykły wkład Polaków w historię światowego lotnictwa. To niezwykła opowieść o jego pionierach, konstruktorach, lotnikach, szybownikach, paralotniarzach, baloniarzach – zarówno tych, którzy budowali podstawy nowego obszaru ludzkiej aktywności w początkach XX wieku, jak i współczesnych mistrzach, którzy zdominowali wiele dyscyplin związanych z najszerzej rozumianym lotnictwem.

Ekspozycja przypomni zarówno historyczne wyczyny, jak i zwycięskie zawody, od Pucharu Gordona Bennetta po obecne Mistrzostwa Świata. Zaprezentowani zostaną zarówno nestorzy, jak i współcześni zwycięzcy, konstruktorzy, statki powietrzne i ich oblatywacze, a także pionierzy, jak Czesław Tański czy Jan Nagórski – Polak i pierwszy lotnik nad Arktyką. Biało-czerwona w błękitach ma charakter wyjątkowy, gdyż autorzy dotarli do unikalnych zdjęć i informacji.

Orliński w Rumunii. Pocztówka z archiwum Ryszarda Witkowskiego

Biało-czerwona w błękitach pokazuje, że determinacja, odwaga, praca i entuzjazm prowadzą na najwyższe szczyty, nie tylko w sensie dosłownym, lecz i metaforycznym. Pasje i marzenia dodają życiu smaku i nadają mu dodatkowy sens. Nie wszyscy z nas wierzą, że do ich realizacji nie zawsze jest potrzebne wsparcie instytucji, wielkie pieniądze, wpływowi sponsorzy. Niezwykłe historie wyjątkowych Polaków – podróżników, lotników, naukowców, żeglarzy, szybowników, himalaistów, baloniarzy, konstruktorów, paralotniarzy – dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych.

To, co łączy te postaci to ich przywiązanie do wartości bliskich nam wszystkim; poczucie jedności wynikające z pozytywnego przekazu, jaki niosą barwy narodowe. Wspólnym mianownikiem ich historii jest duma z bycia Polakiem i podkreślanie tego w działaniu. W powietrzu, na szczytach najwyższych gór świata, na morzach i oceanach, na obu biegunach, stacjach naukowych i w kosmosie – naszym Bohaterom towarzyszy biało-czerwona flaga.

Autoportret, okolice Zell am See Austria / Zdjęcie: Klaudia Bułgakow

Impreza została objęta patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który uroczyście otworzy ją w Dniu Flagi, 2 maja 2014. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających na Krakowskim Przedmieściu do 30 czerwca, wstęp wolny!

Więcej nieznanych zdjęć, unikatowych opowieści, ciekawostek i informacji można znaleźć na portalu www.bialo-czerwona.org.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.