Autoryzacja

Resetuj hasło

Sukces polskich szybowników w Słowacji

Lotnictwo cywilne, 28 kwietnia 2014

Pięciu polskich szybowników zdobyło medale w zawodach Pribina Cup w słowackiej Nitrze.

Polskie podium w klasie otwartej – od lewej Leszek Starszak, Karol Staryszak i Marek Szumski / Zdjęcie: Aeroklub Polski

Po tygodniu zmagań z niżową pogodą i rozegraniu trzech konkurencji zakończyły się międzynarodowe zawody szybowcowe Pribina Cup 2014 w słowackiej Nitrze. Są one zaliczane do rankingu IGC (International Gliding Commision).

Pribina Cup są jednymi z najliczniej obsadzonych zawodów szybowcowych w Europie. W tym roku startowało w nich 113 zawodników z 16 krajów w czterech klasach – otwartej, 15 m, dwumiejscowej i klub.

W klasie otwartej Polacy zdominowali konkurencję. Pierwsze miejsce zajął Karol Staryszak (1865 pkt.), drugie Leszek Staryszak (1787 pkt.), a trzecie Marek Szumski (1755 pkt.).

Drugie miejsce w klasie dwumiejscowej 20 m przypadło polskiej załodze, w składzie: Adam Czeladzki i Andrzej Czop. Zdobyli oni 1921 pkt., czyli zaledwie 67 pkt. mniej od zwycięzców – Niemców Kathariny von Podewils i Joachima Schwenka.

W klasie 15 m pierwsze trzy miejsca przypadły w udziale zawodnikom z Czech. Polacy zajęli miejsca: 8. (Mateusz Siodłoczek), 9. (Przemysław Bartczak), 16. (Jacek Flis) i 26. (Marek Biały). W klasie klub również całe podium padło łupem Czechów. Polacy uplasowali się na  miejscach 4. (Marek Niewiadomy, ze stratą zaledwie 7 pkt. do podium) i 7. (Łukasz Florkowski). Reszta naszych zawodników zajęła miejsca poza pierwszą dziesiątką.

Trudne warunki pogodowe – niskie podstawy chmur, przelotne opady i burze dały się we znaki zawodnikom, szczególnie tym, którzy musieli lądować w terenie przygodnym. Po ceremonii zakończenia wielu szybowników udało się do pobliskiej Prievidzy, gdzie od jutra zaczyna się swoisty maraton szybowcowy – dwutygodniowe zawody FCC Gliding 2014, w których bierze udział ponad czterdziestu polskich pilotów.