Autoryzacja

Resetuj hasło

Hannes Arch zwyciężył w Gdyni

Lotnictwo cywilne, 28 lipca 2014

Zwycięzcą wyścigu Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, który w ubiegły weekend odbył się w Gdyni, został Austriak Hannes Arch.

Najlepsi zawodnicy imprezy, która odbyła się w ubiegły weekend w Gdyni. Od lewej: Nigel Lamb, Hannes Arch i  Matt Hall / Zdjęcie: Predrag Vuckovic

W ubiegły weekend w Gdyni odbył się jeden z wyścigów Mistrzostw Świata Red Bull Air Race (Red Bull Air Race w Gdyni! , 2013-10-08). Impreza, zorganizowana po raz pierwszy w naszym kraju, zgromadziła, według różnych szacunków, ok. 860 tys. widzów. Jednak w jednym czasie wyścigi oglądało nie więcej niż 70 tys. osób.

Przelot zwycięzcy gdyńskiego wyścigu Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, Hannesa Archa, pilotujaceg samolot Zivko Edge 540 V3

Zawody w Gdyni rozpoczęły się w piątek od sesji treningowej. Następnego dnia rywalizację rozpoczęli pretendenci (klasa Challenger). Co warte podkreślenia, jednym z nich był Polak Łukasz Czepiela. Był to jego drugi występ w imprezie. Czepiela zakończył zawody na 5. miejscu, a od podium dzieliło go zaledwie 0,2 s.

Za nim uplasował się Nigel Lamb, na MXS-R

Wielki finał klasy Master odbył się w niedzielę. Wyścigi rozpoczęły się od serii TOP 12, w trakcie której piloci rywalizowali parami, na podstawie czasów uzyskanych w sobotnich kwalifikacjach. Z tego grona do kolejnego etapu awansowało 8 najlepszych. Następnie 4 najszybszych pilotów spotkało się w ścisłym finale.

Trzecie miejsce zajął Matt Hall. Jego samolot to także MXS-R

O zwycięstwo w wyścigu w Gdyni walczyli: Hannes Arch, reprezentant Wielkiej Brytanii Nigel Lamb, Matt Hall z Australii i Kirby Chambliss z USA. Ostatecznie wygrał Arch, z wynikiem 1:09.895, pokonując Lamba, który uzyskał czas 1:11.306. Na najniższym stopniu podium uplasował się Hall z czasem 1:11.538. Za nimi finiszował Chambliss.

Imprezę uświetnił także przelot odltimera – DC-3, należącego do Breitlinga

Po trzecim z rzędu zwycięstwie w Europie Hannes Arch zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata Red Bull Air Race do 13 punktów. Arch, który jest także dwukrotnym mistrzem świata Red Bull Air Race ma na koncie 42 punkty w klasyfikacji generalnej. Broniący mistrzowskiego tytułu Brytyjczyk Paul Bonhomme, odpadł po rywalizacji Super 8, gdy otrzymał 2-s karę za zbyt wysoki przelot pomiędzy bramką.

Oprócz niego widzowie zgromadzeni w Gdyni mogli zobaczyć Dreamlinera PLL Lot

Bonhomme, podobnie jak w Malezji, ukończył zmagania na 5. miejscu. Obecnie ma on 29 pkt. Za nim plasują się Nigel Lamb (26 pkt.), Matt Hall (21 pkt.) i Kanadyjczyk Pete McLeod (18 pkt.). Kolejne miejsca zajmują Nicolas Ivanoff z Francji i Martin Sonka z Czech (8 pkt.), Japończyk Yoshihide Muroya (7 pkt.), Kirby Chambliss (5 pkt.) oraz Matthias Dolderer z Niemiec i Peter Besenyei z Węgier (4 pkt.). Stawkę zamyka Amerykanin Michael Goulian, który nie zdobył jeszcze punktów.

Swoimi umiejętnościami popisywali się również członkowie zespołu akrobacyjnego Breitling Jet Team, latający na odrzutowcach L-39 Albatros / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Kolejny, piąty przystanek Red Bull Air Race odbędzie się 16-17 sierpnia w Ascot (W. Brytania).