Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Barguzin po 2018

Przemysł zbrojeniowy, Astronautyka, 27 grudnia 2014

Przedstawiciele RWSN poinformowali, że strategiczny kompleks rakietowy na platformie kolejowej Barguzin wejdzie do służby po 2018. Ma powstać do 30 wyrzutni w specjalnych wagonach.

Prace projektowe nad bojowym kolejowym kompleksem rakietowym (BŻRK) Barguzin prowadzi Moskiewski instytut techniki cieplnej MIT). Wygrał on konkurs przeprowadzony w latach 2010-2011. Projekt wstępny został już zatwierdzony.

Gotowe wyrzutnie ukryte w wagonach mają wejść do linii po 2018, najprawdopodobniej w 2019. Obecne plany przewidują, że powstanie do pięciu pułków, które wejdą w skład dywizji RWSN (wojsk rakietowych specjalnego przeznaczenia). Każdy pułk ma być uzbrojony w 6 rakiet. Kompleksy Barguzin mają pozostać w linii co najmniej do 2040.

Barguzin jest tak projektowany, by wagony przewożące jego komponenty były identyczne z typowymi wagonami używanymi przez rosyjskie koleje. To wymaga zaprojektowania rakiety balistycznej lżejszej niż w poprzedniej wersji, z czasów ZSRS. BŻRK 15P261 został zaprojektowany w latach 1980. Przewoził ciężkie rakiety RT-23UTTH Mołodiec. W efekcie przewożące go wagony nieco różniły się od typowych i fachowcy potrafili je zidentyfikować.

O planach budowy BŻRK nowej generacji poinformowano w FR pod koniec 2012. Projekt zakładał wykorzystywanie zmodyfikowanej rakiety wielogłowicowej Jars/Jars-M. Dopiero w grudniu 2014 dowódca RWSN, gen. Siergiej Karakajew ujawnił, że kompleks nosi kryptonim Barguzin.

Powrót do idei platform kolejowych przewożących strategiczne rakiety balistyczne jest jednym z elementów odpowiedzi FR na rozbudowywanie przez USA systemów przeciwrakietowych. Wyrzutnie poruszające się po torach między tysiącami podobnych wagonów są bardzo trudne do wykrycia i zniszczenia. BŻRK pierwszej generacji zostały wycofane z linii w 2005 pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, w ramach obniżania napięcia pomiędzy największymi mocarstwami atomowymi. Budowy nowych systemów tego rodzaju nie zabrania obecnie obowiązujący układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START III) między USA a FR (Atomowa FR dogoniła USA, 2014-10-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.