Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spadochrony Dedal dla WP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 lutego 2015

Inspektorat uzbrojenia podpisał z przedsiębiorstwem Air-Pol wartą 3,5 mln zł umowę na dostawy do wojsk aeromobilnych spadochronów Dedal. Zamówienie odbywało się w trybie z wolnej ręki.

Wojsko Polskie wykorzystuje ponad 1,8 tys. spadochronów desantowych Dedal. Do 2018 planowane jest wycofywanie 320 kompletów. Z tego względu Inspektorat Uzbrojenia zadecydował o zakupie odpowiedniej liczby modeli tego typu / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Zamówiono spadochrony desantowe Dedal, specjalnie zaprojektowane dla potrzeb wojskowych i są eksploatowane tylko przez Siły Zbrojne RP. Są one stosowane do szkolenia podstawowego i wykonywania masowego desantu żołnierzy jednostek desantowych oraz powietrzno-desantowych.

Wojsko Polskie wykorzystuje ponad 1,8 tys. spadochronów desantowych Dedal. Do 2018 planowane jest wycofywanie 320 kompletów, z powodu zużycia technicznego i upływu resursu technicznego. Z tego względu Inspektorat Uzbrojenia zadecydował o zakupie odpowiedniej liczby modeli tego typu, zabezpieczając potrzeby szkolenia bieżącego i rotacji spadochronów zgromadzonych w zapasie wojennym.

Zmiana wykonawcy spowodowałaby: konieczność nabywania materiałów o innych właściwościach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność z dotychczas użytkowanym sprzętem (wszystkie wymienne elementy składowe spadochronu muszą być zgodne z kartą katalogową użytkowanego przez wojsko spadochronu desantowego Dedal); nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w ich użytkowaniu i utrzymaniu, gdyż zakup innych części zamiennych wymagałby dodatkowego zabezpieczenia logistycznego ich eksploatacji; opracowanie nowej metodyki szkolenia spadochronowego i prowadzenia szkolenia dla wszystkich żołnierzy jednostek desantowych oraz powietrzno-desantowych.

Komplet Dedal składa się ze spadochronu głównego AD-95 i mocowanego z przodu spadochronu zapasowego AZ-95. Charakterystyki lotne pozwalają na wykonywanie skoków pojedynczo lub grupowo. Sposób zakładania na skoczka umożliwia podczepienie standardowych zasobników z wyposażeniem, a boczny pokrowiec pozwala na zabezpieczenie karabinka w czasie skoku.

W zależności od potrzeb spadochron AD-95 umożliwia wykonywanie skoków z natychmiastowym otwarciem na linę lub ze stabilizacją. W tym drugim przypadku, można go otworzyć w dowolnym momencie poprzez wyrwanie uchwytu wyzwalającego.

Spadochron zapasowy AZ-95 przeznaczony jest do wykonywania skoków ratowniczych lub pomocniczych. Jest on łatwo mocowany (za pomocą dwóch karabinków) do uprzęży spadochronu głównego, a jego małe gabaryty pozwalają na umieszczenie na skoczku etatowego wyposażenia i broni. Można go otworzyć lewą lub prawą ręką / Zdjęcie: Air-Pol

Air-Pol jako jedyne przedsiębiorstwo ma certyfikat do produkcji spadochronów AD-95 i AZ-95, wyłączone prawo do dokumentacji technicznej zestawu, jak też prawa autorskie i prawo do dystrybucji Dedala na wyłączność (Spadochrony nowej generacji, 2014-09-10; Spadochrony i sprzęt wysokościowy dla WP, 2014-01-17; Nowe spadochrony, 2012-07-23). Biorąc to pod uwagę, Inspektorat Uzbrojenia zdecydował o udzieleniu zamówienia w trybie z wolnej ręki o wartości 3.524.500 zł.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.