Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 tys. pistoletów dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2015

Policja ogłosiła przetarg na dostawę 3 tys. pistoletów samopowtarzalnych do amunicji 9 mm x 19. Wybór zostanie dokonany na drodze aukcji elektronicznej.

Do policyjnego przetargu przystąpią z pewnością stali oferenci, jak radomska Fabryka Broni z pistoletem P99AS oraz Cenzin i Kaliber z Glockiem 19. Nowością może być udział w postępowaniu po raz pierwszy nowego pistoletu bezkurkowego Heckler & Koch SFP9, oferowanego przez polskiego dystrybutora – Cenrex / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Policja szuka samych pistoletów, bez kabury i ładownicy, oceniając, że na zakup wyda do 3.690.243,90 zł, czyli niespełna 3,7 tys. złotych za sztukę. Dostawy mają rozpocząć się 30 czerwca i zakończyć do 30 listopada 2015. Termin składania ofert mija 28 kwietnia.

Poszukiwany przez Policję pistolet zasilany amunicją 9 mm x 19 ma działać w oparciu o zasadę wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy i mieć zamek ryglowany przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Funkcję rygla ma spełniać odpowiednio ukształtowany górny występ tylnej części lufy, a opory ryglowej okno wyrzutowe łusek. Broń może mieć mechanizm spustowo-uderzeniowy z samonapinaniem, dopuszcza się systemy określane jako SA/DA (z samonapinaniem), DAO (wyłącznym samonapinaniem) i semi-DAO (z wyłącznym częściowym samonapinaniem).

Masa 9-mm pistoletu bez magazynka nie może przekraczać 720 g, długość całkowita nie może być większa, niż 200 mm. Szerokość broni musi być poniżej 37 mm, wysokość poniżej 140 mm, a długość lufy nie mniejsza, niż 90 mm. Pistolet musi być zasilany z dwurzędowego magazynka, z jaskrawym kolorem donośnika, mieszczącego co najmniej 15 nabojów. Żywotność istotnych części broni, czyli lufy, szkieletu i zamka, musi wynosić co najmniej 10 tys. strzałów.

Szkielet pistoletu ma zostać wyposażony w podlufową szynę montażową standardu MIL-STD-1913, jak też montaż linki zabezpieczającej znajdujący się w dolnej części chwytu. Oferowana broń musi być w kolorze czarnym lub ciemno-grafitowym. Przyrządy celownicze mają być metalowe, wykonane w kolorze broni, ze znacznikami ułatwiającymi celowanie.

Policja chce, aby osłona języka spustowego była ukształtowana w sposób umożliwiający wygodne trzymanie broni oburącz. Pistolet musi być wyposażony we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Poszukiwana broń ma mieć zabezpieczenie przed strzałem przedwczesnym (przy niezaryglowanym zamku) i przypadkowym (przy nieściągniętym języku spustowym, podczas upadku na twarde podłoże). Zdjęcie blokad musi następować automatycznie podczas ściągania języka spustowego. Policja dopuszcza, aby pistolet był wyposażony w dodatkowy, nastawny bezpiecznik zewnętrzny.

W skład kompletu ma wchodzić pistolet, dwa magazynki, zestaw do czyszczenia i konserwacji broni, instrukcja użytkowania, karta gwarancyjna oraz pudełko transportowe z tworzywa sztucznego. Na każde 100 egzemplarzy broni ma zostać dostarczony katalog części wraz ze schematem broni w języku polskim.

Ciekawie przedstawia się ocena przedstawionej oferty, na którą składa się w 80% cena i w 20% gwarancja. Im niższa będzie proponowana cena – w zestawieniu z najniższą propozycją – tym więcej punktów oferent dostanie. Policja wymaga, aby na broń przyznawana była gwarancja o minimalnym czasie 5 lat. Przy tym za taki czas oferent dostaje zero punktów. Dopiero za 6 lat gwarancji jest 5 punktów, za siedem – 10 punktów, za osiem – 15 punktów i za 9 lat lub więcej – 20 punktów.

Do policyjnego przetargu przystąpią z pewnością stali oferenci, jak radomska Fabryka Broni z pistoletem P99AS oraz Cenzin i Kaliber z Glockiem 19 (Kolejne P99 dla Policji, 2013-06-17; Czerwone P99 dla Policji, 2014-05-21). Ponieważ specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest identyczna, jak w poprzednim postępowaniu na 10 tys. pistoletów z 2013, można się też spodziewać udziału przedsiębiorstw Hubertus Pro Hunting z Steyrem L-A1 i M.K. Szuster z SIG Sauer P250 DCc. Nowością może być udział w postępowaniu po raz pierwszy nowego pistoletu bezkurkowego Heckler & Koch SFP9, oferowanego przez polskiego dystrybutora – Cenrex (Bezkurkowy H&K SFP 9 w Polsce, 2015-03-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.