Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwa kolejne satelity Sentinel-1

Astronautyka, 17 grudnia 2015

Airbus Defence and Space i Thales Alenia Space podpisały umowę w sprawie zbudowanie dwóch kolejnych satelitów Sentinel-1.

Nowe satelity Sentinel zapewnią usługi na potrzeby programu Copernicus po 2029 / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space podpisał z Thales Alenia Space (Powstało Thales Alenia Space Polska, 2015-06-09) kontrakt o wartości 143 mln euro (619 mln zł) na zbudowanie dwóch kolejnych stalitów w ramach programu Copernicus. Sentinel-1C i -1D będą wyposażone w anteny radaru z syntetyczną aperturą (SAR), niemal identyczne z tymi, jakie znajdują się obecnie na pokładzie Sentinel-1. Nowe satelity i ich oprzyrządowanie zapewnią ciągłość dostarczania danych radiolokacyjnych na potrzeby programu Copernicus przez następne 15 lat.

Sentinel-1 to projekt europejskiej wizji radarowej w ramach inicjatywy Copernicus realizowanej przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Program Copernicus, poprzednio znany jako GMES, ma na celu świadczenie usług informacyjnych związanych ze środowiskiem naturalnym i bezpieczeństwem. Wykorzystuje w tym celu dane pochodzące z satelitów do obserwacji Ziemi i z czujników naziemnych.

Misja Copernicus Sentinel-1 umożliwia obrazowanie w paśmie C w 4 unikatowych trybach o różnej rozdzielczości (do 5 m) oraz zasięgu (do 400 km). Dla każdej obserwacji dostępne są precyzyjne pomiary położenia i wysokości satelity. Radiolokator satelity Copernicus Sentinel-1, który przekazuje obraz niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy, w krótkim czasie powracając nad poprzednio odwiedzone obszary, znacznie zwiększył ilość wartościowych danych dostępnych dla użytkowników. Rutynowo i systematycznie dostarczane są dane na potrzeby monitorowania mórz i lądów, reagowania kryzysowego, badania zmian klimatycznych i zapewniania bezpieczeństwa.

Airbus Defence zbudował i przetestował antenę o wymiarach 12,3 x 0,9 m w niemieckim Friedrichshafen, a radiolokator z syntetyczną aperturą został zaprojektowany i zbudowany w Portsmouth (W. Brytania). Thales Alenia Space dostarczy moduły nadawczo-odbiorcze i urządzenia do przetwarzania sygnału.

Sentinel-1A wystrzelony 3 kwietnia 2014 i bliźniaczy Sentinel-1B, który dołączy do niego w kwietniu przyszłego roku, wspólnie stworzą Europejskie Obserwatorium Radarowe. Konstelacja umożliwi wówczas cotygodniową obserwację wszystkich lądów Ziemi, codzienną obserwację stref pokrywy lodowej na morzach, europejskich stref przybrzeżnych oraz tras transportowych, a także ciągłą obserwację otwartego oceanu z wykorzystaniem miniatur falowych (Sentinel-2A już na orbicie, 2015-06-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.