Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi magazynek dla Bundespolizei?

Strategia i polityka, 21 lutego 2016

Niemiecka policja federalna Bundespolizei rozważa wyposażenie funkcjonariuszy w… drugi pełny magazynek do broni służbowej.

Funkcjonariusz Bundespolizei prezentujący pistolet H&K P30, standardową broń niemieckiej policji federalnej, podczas szkolenia z polskimi pogranicznikami z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu / Zdjęcie: KOWSG

Jak donosi niemiecki magazyn Spiegel pod naciskiem związków zawodowych policji, zaniepokojonych atakami terrorystycznymi, do jakich doszło we Francji, doszło do debaty przedstawicieli Bundespolizei (BPOL) dotyczącej zaopatrzenia funkcjonariuszy w… drugi magazynek do broni służbowej. Od 2009 do swoich 9-mm pistoletów samopowtarzalnych H&K P30 dostawali tylko jeden, 15-nabojowy. Tłumaczono to, jego wystarczającą pojemnością, która była i tak dwa razy większa, niż wcześniej używanym modelu P6 (takie oznaczenie nosił SIG Sauer P225, przyjęty do uzbrojenia od połowy lat 1970.). Magazynek starszego pistoletu mieścił jedynie 8 sztuk amunicji 9 mm x 19.

Choć zamach w Paryżu zaniepokoił szefostwo Bundespolizei, to jednak upiera się ono przy tym, aby funkcjonariusze dysponowali tylko jednym magazynkiem do P30. Szef BPOL Dieter Roman odrzucił pomysł, tłumacząc, że do zwalczania terroryzmu są specjalne pododdziały policji uzbrojone w pistolety maszynowe.

Oficjalnym powodem dla którego policjanci nie dostają drugiego magazynka do P30 jest jego duża pojemność. Mieści 15 nabojów 9 mm x 19, gdy wcześniej używany P6 wykorzystywany był z magazynkiem 8-nabojowym. Na zdjęciu porównanie dwóch funkcjonariuszy z lewej z P30 w kaburze, policjantka z prawej ma starszy P6 (SIG Sauer P225) / Zdjęcie: FBB

Takie wyjaśnienie nie zadowoliło związkowców. Wyjaśniali, że w sytuacjach krytycznych funkcjonariusze pozbawieni są możliwości oddania dużej liczby strzałów w krótkim czasie. Odgrywa to szczególną rolę, gdy zamachowcy wyposażeni są, jak w Paryżu, w broń automatyczną. Wprowadzenie drugiego magazynka pozwala także ćwiczyć ich szybką wymianę, czego dotychczas nie praktykowano. Przedstawiciele związków zawodowych wskazują też, że drugi magazynek do swoich P30 dostali funkcjonariusze służby celnej (Zollbeamte).

Bundespolizei powstała w 2005 w wyniku przekształcenia dawnej straży granicznej Bundesgrenzschutz (BSG). Liczy ponad 40 tys. pracowników, z czego 30 tys. to funkcjonariusze mundurowi (w tym 6 tys. w oddziałach prewencji i 3 tys. w formacjach specjalnych, łącznie z jednostką GSG9) i jest policją federalną podległą bezpośrednio ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec, a nie władzom poszczególnych krajów związkowych (Zderzenie śmigłowców nad Berlinem, 2013-03-21; ILA: Turbomeca dla niemieckiej policji, 2012-09-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.