Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sieć GSM w kontroli przestrzeni powietrznej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 września 2016

Wchodzący w skład holdingu AO Roselektronika (spółka zależna Rostechu) NPP Kant opracował system Rubież – wykorzystania stacji bazowych sieci GSM do kontrolowania przestrzeni powietrznej. Dzięki niemu można wykrywać wszelkie obiekty poruszające się na niewielkich wysokościach, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Oprogramowanie wykrywa zakłócenia elektromagnetycznego wywoływane przez różne obiekty zawierające materiały metalowe itp. Do określenia położenia lecącego obiektu oraz jego wielkości i rodzaju wykorzystuje efekt Dopplera i metodę triangulacji.

Zdjęcie: Rostech

Dyrektor generalny AO Roselektronika, Igor Kozłow twierdzi, że implementowanie systemu Rubież nie wymaga żadnych nakładów od operatorów sieci GSM. Łatwe jest też jego zintegrowanie z wojskowym systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej. W tym przypadku chodzi o szczególnie groźne i trudne do wykrycia pociski samosterujące. Cele mogą się poruszać z prędkością do 500 m/s na wysokości do 500 m.

Zastosowania cywilne obejmują wiele obszarów. W grę wchodzi zarówno bieżąca kontrola lotów, jak i poszukiwanie miejsc wypadków statków powietrznych. Coraz ważniejsze będzie też obserwowanie małych bezzałogowców, których popularność rośnie w wielu krajach, także w FR.

W Rosji funkcjonuje obecnie ponad 250 tys. stacji bazowych sieci GSM. Ale znaczne obszary są ich prawie całkowicie pozbawione, co może być poważnym problemem dla skuteczności systemu. Ich liczba jednak stale rośnie.

System nie jest pozbawiony wad. Zasięg stacji bazowej sieci GSM wynosi zaledwie 3-30 km, zależnie od częstotliwości i właściwości otaczającego ją obszaru. Trzeba też pamiętać, że operatorzy orientują anteny stacji na wybrane obszary, co sprawia, że ich charakterystyki są dalekie od dookólnych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa problemem może być też to, że rosyjscy operatorzy komórkowi importują całe wyposażenie elektroniczne. Mogą z tym być związane poważne ograniczenia eksploatacyjne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.