Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejni tajkonauci w Kosmosie

Astronautyka, Strategia i polityka, 17 października 2016

Dziś 7:30 czasu lokalnego (23:30 UTC wczoraj) z wyrzutni 921 kompleksu startowego LC43 ośrodka kosmicznego w Jiuquan wystartowała rakieta nośna Long March 2F/G (Y11) z satelitą Shenzhou-11. Na jego pokładzie znajdowało się dwóch tajkonautów (chińskie określenie kosmonautów) – Jing Haipeng i Chen Dong. Ich misja ma potrwać 33 dni, z których 30 mają spędzić w module orbitalnym Tiangong-2.

Start rakiety nośnej Long March 2F/G z satelitą Shenzhou-11

Dowódcą misji jest 49-letni Jing Haipeng – były pilot chińskich wojsk lotniczych. W Kosmosie był już dwa razy – we wrześniu 2008 (Shenzhou-7) i czerwcu 2012 (Shenzhou-9). 37-letni Chen Dong poleciał na orbitę pierwszy raz (Pierwsza taikonautka w Kosmosie, 2012-06-16).

Tiangong-2 (TG-2) służy do zbierania doświadczeń przed budową i wysłaniem na orbitę chińskiej stacji kosmicznej (pierwszy moduł ma tam trafić w 2018). Tajkonauci mają na pokładzie modułu przeprowadzić szereg eksperymentów naukowych, w tym medycznych. Dzięki specjalnemu ramieniu, część z nich ma się odbywać na zewnątrz TG-2. Moduł trafił na orbitę 15 września br.

Satelity Shenzhou służą do przewożenia załóg na orbity okołoziemskie. Mogą w trybie automatycznym lub ręcznym łączyć się z modułem orbitalnym TG-2. Jego konstrukcja bazuje na rosyjskim Sojuz-TM. Masa całkowita Shenzhou-11 wynosi ok. 8,1 tys. kg.


Powiązane wiadomości

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.