Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zrzut palet z systemem wieloczaszowym

Lotnictwo wojskowe, 20 października 2016

We wtorek nad Pustynią Błędowską po raz pierwszy dwie załogi polskich Herculesów wykonały zrzut ciężkich ładunków na platformach desantowych z wykorzystaniem systemu wieloczaszowego.

We wtorek załogi polskich Herculesów po raz pierwszy przeprowadziły zrzut ciężkich ładunków na platformach z wykorzystaniem systemu wieloczaszowego

Zrzut został przeprowadzony z C-130E z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, lecącego na pułapie około 250 m. W dwóch nalotach z pokładu tego samego samolotu dwie załogi zrzuciły po jednej tarze desantowej.W momencie przyziemienia system rozczepiający wypiął spadochrony główne, dzięki czemu ładunek nie był narażony na uszkodzenie podczas ewentualnego ciągnięcia przez czasze po zrzutowisku.

Pierwszy raz w Polsce przeprowadzono zrzuty platform z naszego C-130. Nowością było również zastosowanie systemu wieloczaszowego, który wymusza zróżnicowany czas otwarcia spadochronów i jest znacznie trudniejszy w przygotowaniu – powiedział instruktor zrzutów towarowych 6. Brygady Powietrznodesantowej, kpt. Tomasz Markiewicz.

Zrzut wykonano z pokładu C-130E z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, lecącego na pułapie około 250 m

Przygotowania do operacji rozpoczęto kilka dni wcześniej, kiedy instruktorzy zrzutów towarowych kompanii zabezpieczenia desantowania 6. batalionu logistycznego 6. BPdes zamocowali i wyważyli na platformach desantowych ładunek. Następnie do tar podpięto dwuczaszowe systemy spadochronowe. Całość została załadowana na ciężarówkę z przyczepą i przewieziona na lotnisko 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, gdzie platformy załadowano na pokład transportowca, z którego wykonano zrzut.

Wtorkowa operacja z użyciem systemu wieloczaszowego była jednym z elementów międzynarodowego szkolenia lotniczego w ramach Aviation Detachment 17-1, w którym od początku października br. wspólnie z blisko 50 żołnierzami z 33. BLTr bierze udział około 200 żołnierzy amerykańskich ze składu personelu latającego, naziemnego i zabezpieczającego i 5 samolotów C-130 Hercules z rotacyjnego komponentu lotniczego USA w Europie.

W pustynnych warunkach czasochłonnym wyzwaniem okazało się odzyskanie tary po zrzucie, w czym spadochroniarzom z 6. Brygady Powietrznodesantowj pomogli żołnierze i sprzęt Komendy Obsługi Lotniska Wrocław / Zdjęcia: por. Agata Niemyjska

Wcześniej, 1 czerwca 2016, załogi polskich Herculesów po raz pierwszy przeprowadziły jednoczesny desant żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej lecąc parą (Pierwszy desant z pary polskich Herculesów, 2016-06-02).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.