Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Studenci PW testują rakiety

Astronautyka, 02 listopada 2016

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zakończyła próby w locie swoich rakiet.

Zespół Studenckiego Koła Astronautycznego, który przeprowadził testy rakiet na toruńskim poligonie

Starty przeprowadzono 22. i 29. października na poligonie Wojska Polskiego pod Toruniem. W tym roku podczas obu terminów Rakietowcom towarzyszyła Sekcja Balonowa SKA, wypuszczająca balon przeznaczony do pomiaru rozkładu wiatru na różnych wysokościach.

W pierwszym terminie startowała rakieta dwustopniowa Amelia 2. Oba jej stopnie zostały odnalezione w dobrym stanie. Oprócz danych z komputera pokładowego, posłużą one do dokładnej analizy przebiegu lotu rakiety.

W drugim zaplanowanym terminie odbył się pierwszy lot TuCANa – nowej rakiety typu CanSat Launcher, której budowę umożliwiło wsparcie finansowe Raytheona. Celem TuCANa jest wynoszenie w dolne partie atmosfery eksperymentów naukowych wielkości puszki 0,33 l – tzw. CanSatów, które po wyrzuceniu na pewnej wysokości wracają na ziemię używając własnych spadochronów i zbierając po drodze dane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

TuCAN wystartował pomyślnie, transmisja na żywo widoku z kamery zamieszczonej w jego korpusie pozwalała śledzić jeszcze przez pewien czas jego lot z bazy. Kontakt z rakietą urwał się krótko po osiągnięciu przez nią apogeum na wysokości ok. 3,5 km.

Koniec prób w locie to początek nowej pracy. Analiza zebranych danych pozwoli wprowadzić w testowanych konstrukcjach kolejne udoskonalenia. Trwają też prace nad przygotowaniem konkursu CanSatów, który w dalszej przyszłości mógłby rozwinąć się do polskiego odpowiednika zawodów REXUS.

TuCAN – nowa rakieta typu CanSat Launcher / Zdjęcia: Sekcja Rakietowa SKA

Sekcja Rakietowa planuje swoje następne starty na wiosnę, prawdopodobnie na innym poligonie. Gotowe do testowania będą dwa egzemplarze naddźwiękowej rakiety H1, której najnowszy, udoskonalony aerodynamicznie model powinien pozwolić jej obronić tytuł najszybszej rakiety studenckiej w Europie, zdobyty w zeszłym roku po osiągnięciu prędkości ok. M2,7.

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego przy wydziale MEiL PW zrzesza młodych pasjonatów technik rakietowych. Sekcja współpracuje między innymi z: Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, Uczelnianym Centrum Badawczym Obronności i Bezpieczeństwa Politechniki Warszawskiej i Pracownią Technologii Kosmicznych Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa

Długoterminowym celem Sekcji Rakietowej jest zbudowanie niewielkiej rakiety nośnej umożliwiającej wynoszenie tzw. CanSat'ów w niskie partie atmosfery. Na drodze do osiągnięcia celu stoją: pokonanie granicy dźwięku, budowa rakiet wielostopniowych wraz z dołączanymi silnikami, osiąganie coraz większych wysokości lotu (Nowa rakieta studentów PW, 2016-07-15).

Na podstawie informacji Sekcji Rakietowej SKA


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.