Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Falcon 9 wystartował

Astronautyka, 14 stycznia 2017

Dziś o 9:54 czasu lokalnego (17:54 GMT) z kosmodromu w bazie USAF Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z 10 satelitami Iridium NEXT. Ok. 8 minut później stopień startowy rakiety wylądował na specjalnej platformie na Pacyfiku (odzyskiwanie stopnia startowego ma obniżyć koszty misji kosmicznych). O 19:28 GMT wszystkie satelity zaczęły transmitować sygnał po wcześniejszym oddzieleniu się od nosiciela.

Dzisiejszy, udany start rakiety Falcon 9 / Zdjęcie: SpaceX

Dzisiejszy start miał odbyć się tydzień wcześniej, ale przeszkodziła w tym sztormowa pogoda. Poprzednia próba startu rakiety Falcon 9, 1 września 2016, zakończyła się katastrofą (SpaceX kontynuuje przygotowania do startów, 2016-09-04). W czasie przygotowań przedstartowych nastąpił wybuch. Spłonęła wówczas sama rakieta i satelita telekomunikacyjny Amos 6, którego miała wynieść na orbitę. Niedawno poinformowano, że przyczyną okazało się pęknięcie w jednym z trzech zbiorników paliwa drugiego stopnia Falcona 9.

W czasie wrześniowej katastrofy zniszczeniu uległ też kompleks startowy nr 40 kosmodromu na Przylądku Canaveral, leasingowany przez producenta rakiet Falcon 9 – SpaceX. Stąd konieczność przygotowania kolejnego startu z bazy Vandenberg. Jej położenie ogranicza jednak wielkość wynoszonych na orbity ładunków, albo wysokość samych orbit.

Amerykańska kompania Iridium Communications – pierwszy w historii rynkowy dostawca usług telefonii satelitarnej – planuje umieszczenie z pomocą rakiet Falcon 9 jeszcze 80 satelitów telekomunikacyjnych (15 z nich to rezerwa – komercyjna konstelacja ma składać się 66 satelitów na niskich orbitach okołoziemskich). Program ma zostać zrealizowany przez klika lat. Satelity dostarcza europejska Thales Alenia Space (Thales Alenia Space dla Galileo, 2016-12-20).


Powiązane wiadomości

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.