Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Muzeum broni pancernej w Prochorowce

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 stycznia 2017

27 stycznia w Prochorowce w Obwodzie białogradzkim otwarto Muzeum techniki pancernej. Do tej pory znajdowało się tam Państwowe Wojenno-Historyczne Muzeum-Rezerwat Prochorowskie Pole. Powołał je 26 kwietnia 1995 prezydent FR Borys Jelcyn w miejscu największej bitwy pancernej II wojny światowej.

Budynek Muzeum techniki pancernej w Prochorowce – miejscu kluczowego starcia bitwy na Łuku Kurskim, zwycięskiej dla Armii Czerwonej

Bitwa w rejonie Prochorowki rozgrała się w lipcu 1943, jako część bitwy na Łuku Kurskim. Wówczas to, 12 lipca 5. Gwardyjska Armia Pancerna zaatakowała niemiecki II Korpus Pancerny SS. W bitwie uczestniczyło 1200 czołgów i wozów pancernych (Sowieci utracili 500 z 800 pojazdów, a Niemcy 300 z 400). Natarcie zostało co prawda zatrzymane, ale niemieckie jednostki musiały wycofać się na wcześniej zajmowane pozycje. Wkrótce, 3 sierpnia Armia Czerwona przeszła do kontrofensywy i przejęła inicjatywę strategiczną, by ostatecznie zwyciężyć Niemców i dotrzeć do Berlina.

Makieta czołgu zaprojektowanego w 1485 przez Leonardo da Vinci. Według projektu, miał on miotać kamieniami i poruszać w dowolnym kierunku. Osłaniany był drewnianymi i metalowymi płytami

Ekspozycja Muzeum techniki pancernej znajduje się w czterech dużych halach o powierzchni 2,8 tys. m2. W centralnym miejscu umieszczono makietę czołgu zaprojektowano przez Leonardo da Vinci. Eksponowane są też modele czołgów z początków XX wieku – rosyjskich, brytyjskich, niemieckich i francuskich.

Makieta linii produkcyjnej / Zdjęcia: sdelanounas.ru

Zwiedzający mogą zobaczyć fragmenty wytwórni czołgów, w tym specjalistyczne obrabiarki. Pokazano także makiety linii montażowych czołgów z okresu II wojny światowej i zimnej wojny. Eksponowane są także komponenty współczesnych czołgów, amunicja do nich i wyjaśniane zasady ich funkcjonowania.

Decyzję o stworzeniu Muzeum techniki pancernej podjęto 12 lipca 2014. Jego budowa miała kosztować 320 mln rubli, ale ostatecznie kosztowała znacznie więcej (kwoty nie ujawniono). Koszty po połowie pokryły władze lokalne i budżet federalny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.