Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sentinel-2B gotowy do startu

Astronautyka, 28 lutego 2017

Sentinel-2B, kolejny satelita europejskiego programu Copernicus, jest przygotowywany przez inżynierów Airbusa do startu z Kourou w Gujanie Francuskiej, który odbędzie się 7 marca.

Copernicus to najbardziej ambitny program obserwacji Ziemi. Będzie dostarczał dokładnych, aktualnych i łatwo dostępnych danych, które pozwolą usprawnić zarządzanie środowiskiem, zrozumieć i ograniczyć skutki zmian klimatycznych oraz zapewnić bezpieczeństwo cywilne / Zdjęcie: Airbus Defence and Space
Sentinel-2B będzie piątym satelitą wyniesionym na orbitę w ramach europejskiego programu monitorowania środowiskowego Copernicus, projektu realizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Satelity Sentinel dostarczają zdalnych danych o Ziemi, zapewniając kluczowe usługi operacyjne związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem.

Sentinel-2B będzie przekazywał obrazy optyczne w zakresie spektrum elektromagnetycznego rozciągającym się od światła widzialnego do podczerwieni. Z wysokości 786 km satelita o masie 1,1 t będzie dostarczał obrazy w 13 pasmach widmowych z rozdzielczością 10, 20 i 60 m oraz polem widzenia o szerokości 290 km. Konstrukcję optyczną przyrządu multispektralnego zoptymalizowano tak, aby uzyskać najwyższą jakość obrazu w bardzo szerokim polu widzenia. Struktura nośna i lustra teleskopu są wykonane z węglika krzemu, który zapewnia bardzo wysoką stabilność optyczną i minimalizuje zniekształcenia termiczne, co przekłada się na dużą precyzję geometryczną obrazu.

Zgromadzone dane są używane do monitorowania użytkowania gruntów, uszczelniania gleby, gospodarki przestrzennej, rolnictwa, leśnictwa i katastrof naturalnych (powodzi, pożarów lasów, osuwisk, erozji), a także do wspierania misji humanitarnych. Satelity prowadzą też obserwację obszarów przybrzeżnych, jak również lodowców, pokrywy lodowej i śnieżnej.

Misja Sentinel-2 przewiduje konstelację dwóch identycznych satelitów, Sentinel-2A i Sentinel 2B, umieszczonych na tej samej orbicie w odstępie 180°, w celu zapewnienia optymalnego zasięgu i transmisji danych. Satelity okrążają Ziemię co 100 min, wspólnie obrazując wszystkie lądy Ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne co 5 dni. Sentinel-2A, o identycznej konstrukcji, został wystrzelony 23 czerwca 2015 (Sentinel-2A już na orbicie, 2015-06-24).

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział około 60 przedsiębiorstw. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował przyrządy multispektralne, a hiszpański odpowiadał za strukturę satelitów.

Misja jest wspierana przez francuską agencję kosmiczną CNES, która służy specjalistyczną wiedzą w zakresie przetwarzania i kalibracji obrazu oraz przez niemieckie centrum lotniczo-kosmiczne DLR, które dostarczyło moduł łaczności laserowej, zbudowany przez Tesat Spacecom, niemiecką spółkę zależną Airbusa. Technologia ta umożliwia satelitom Sentinel-2 laserową transmisję danych do satelitów geostacjonarnych EDRS (European Data Relay System). Ta kosmiczna infostrada (SpaceDataHighway) umożliwia bardzo szybką transmisję dużych ilości danych, dzięki czemu informacje są szybciej udostępniane użytkownikom.

Do lutego 2017 w serwisie Sentinels Scientific Data Hub zarejestrowało się łącznie 63 981 użytkowników. Do pobrania dostępnych jest około 484 tys. zbiorów danych o łącznej objętości 585 TB. Społeczność użytkowników do tej pory pobrała 2,74 petabajta danych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.