Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wrocławskie lotnisko jednym z najlepszych w Europie

Lotnictwo cywilne, 02 marca 2017

Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika zajął 3. miejsce wśród europejskich lotnisk regionalnych w zorganizowanym przez globalny serwis Sleepinginairports.net rankingu najlepszych portów lotniczych w Europie 2016.

Wrocławskie lotnisko zajęło 3. miejsce wśród europejskich regionalnych portów lotniczych w zorganizowanym przez globalny serwis Sleepinginairports.net rankingu najlepszych portów lotniczych w Europie 2016, w którym podróżni z całego świata oceniali m.in. jakość obsługi, atmosferę i infrastrukturę lotniskowych terminali, w tym ofertę kulinarną i strefy odpoczynku / Zdjęcie Port Lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika

W przeprowadzanym co roku konkursie na najlepsze i najgorsze lotniska na świecie, Wrocław znalazł się w elitarnym gronie 40 najlepszych portów lotniczych w Europie w 2016, zajmując 23 miejsce. Wyżej uplasowały się przede wszystkim wielkie huby przesiadkowe oraz lotniska centralne, w tym Londyn-Heathrow, Frankfurt, Amsterdam, Bruksela czy Madryt. Wśród portów regionalnych Wrocław wyprzedziły tylko znacznie większe lotniska w Porto (Portugalia) i Alicante (Hiszpania).

Podróżni z całego świata głosujący w rankingu, biorą uwagę przede wszystkim jakość obsługi, atmosferę i infrastrukturę lotniskowych terminali, w tym ofertę kulinarną i strefy odpoczynku. Jest to prawdopodobnie największe tego typu badanie na świecie.

Cieszymy się, że w opinii pasażerów, którzy mają porównanie różnych portów, znaleźliśmy się w ścisłej europejskiej czołówce. A jeśli weźmiemy pod uwagę tylko lotniska regionalne, to jesteśmy pod względem jakości wręcz jednym z najlepszych w Europie – powiedział prezes Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika Dariusz Kuś.
Pierwsze trzy miejsca w rankingu 2016 zajęły lotniska w Monachium, Helsinkach i Tallinie. Z polskich lotnisk wyżej od Wrocławia znalazło się tylko Lotnisko Chopina, które zajęło 11 miejsce.

Port Lotniczy Wrocław był wielokrotnie wyróżniany już wcześniej. W 2012 otrzymał tytuł Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce i nagrodę dla terminalu pasażerskiego w konkursie Piękny Wrocław. W 2013 obiekt otrzymał tytuł najlepszego budynku użyteczności publicznej w konkursie Platynowe Wiertło. Przez 3 lata z rzędu (2013, 2014, 2015) wrocławskie lotnisko uzyskiwało też prestiżową nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego portu lotniczego w Polsce.

Nowy terminal pasażerski na wrocławskim lotnisku, 4 razy większy od starego, który obecnie pełni funkcję terminalu general aviation, został uruchomiony 11 marca 2012 – jako pierwszy tego typu obiekt przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 (Polskie lotniska gotowe na Euro 2012, 2012-03-27). W momencie otwarcia kubatura 330 tys. m³ stawiała go na pierwszym miejscu wśród polskich regionalnych portów lotniczych. Przepustowość terminalu wynosi ponad 3 mln pasażerów rocznie, a docelowo – po planowanej rozbudowie – ma sięgnąć 7 mln podróżnych.

Cała bryła budynku jest przeszklona (do budowy użyto ponad 10 tys. m² szyb), a najbardziej charakterystyczną cechą obiektu jest dach powierzchni 19 tys. m² (ponad 2 boiska piłkarskie) ukształtowany w formie falujących płatów.
Przestronna, klimatyzowana hala przylotów i odlotów ma powierzchnię ok. 5300 m², a ogólna powierzchnia komercyjna zajmuje w sumie ok. 4500 m².

W budynku zlokalizowane jest 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i 13 gate’ów w strefie dla odlatujących. Podróżni mają do dyspozycji 4 rękawy przysamolotowe. Koszt inwestycji, łącznie z budową i modernizacją infrastruktury, wyniósł ok. 400 mln zł, a jej realizacja trwała 29 miesięcy.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.