Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto ćwiczenia Posejdon 2017

Marynarka wojenna, 09 marca 2017

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 wyszły na morze w ramach międzynarodowych ćwiczeń morskich pk. Posejdon 2017.

Wczoraj rozpoczęto praktyczną część wielonarodowych ćwiczeń morskich Posejdon 2017. Marynarka Wojenna RP bierze w nich udział w po raz pierwszy / Zdjęcia: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Uroczyste otwarcie ćwiczeń Posejdon 2017 odbyło się w poniedziałek. Uczestniczył w nim dowódca rumuńskiej marynarki wojennej, wiceadm. dr Alexandru Mirsu, dowódca rumuńskiej Floty, kontradm. Daniel Capatana, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) i zarazem Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017, kmdr por. Aleksander Urbanowicz (Objęcie dowodzenia SNMCMG2, 2017-01-18) oraz lokalne władze. Następnego dnia marynarze uczestniczyli w konferencji przed wyjściem okrętów na morze, podczas której nanoszono ostateczne poprawki i sprawdzono przygotowanie do ćwiczeń.

Wczoraj okręty biorące udział w manewrach opuściły port w Konstancy i przeszły do rejonu operacji. Posejdon 2017 to jedno z największych, tegorocznych ćwiczeń NATO prowadzonych na Morzu Czarnym. W manewrach bierze udział 17 okrętów reprezentujących bandery 7 państw sojuszniczych, 3 grupy nurków-minerów, samoloty i śmigłowiec oraz jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego - w sumie 1500 marynarzy i żołnierzy. Ćwiczenie potrwa do 13 marca. Jego organizatorem jest rumuńska marynarka wojenna.

Manewry prowadzone są na wodach terytorialnych Rumunii. Siły biorące w nich udział podzielono na 4 zespoły. Pierwszym, w którego skład wchodzą niszczyciele min, dowodzi ORP Kontradmirał X. Czernicki. Oprócz hiszpańskiego ESPS Duero (ESPS Duero dołączył do SNMCMG2, 2017-01-30) i tureckiego TCG Alanya, które na co dzień wchodzą w skład SNMCMG2, pod polskie dowództwo podporządkowano dodatkowo grecki okręt HS Evropi i kolejną turecką jednostkę TCG Anamur.

Kolejne 2 okręty SNMCMG2 zostały przydzielone do pozostałych zespołów. Rumuński ROS Axente działa w grupie trałowców, a niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil prowadzi operację wraz z grupami nurków-minerów w zespole nurkowym. Ostatni zespół ćwiczenia Posejdon 2017 reprezentowany jest przez jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego.

Scenariusz ćwiczeń opiera się na fikcyjnej sytuacji kryzysowej, wymagającej interwencji sił sojuszniczych. Na podstawie rezolucji ONZ do zagrożonego rejonu zostają wysłane siły morskie. Zadaniem sił przeciwminowych jest udrożnienie morskich szlaków komunikacyjnych i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom handlowym. Okręty biorące udział w ćwiczeniu oprócz walki z zagrożeniami minowymi będą realizowały zadania z zakresu obrony przed atakami z powietrza, walki z zagrożeniami asymetrycznymi, zaopatrywania i wsparcia logistycznego na morzu, jak również niesienia pomocy uszkodzonym jednostkom.

Na podstawie informacji 8. FOW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.