Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

easyJet świętuje Dzień Kobiet

Lotnictwo cywilne, 10 marca 2017

8 marca linie easyJet uczciły Dzień Kobiet wykonując poranny rejs EZY8275 z lotniska Londyn-Gatwick do Madrytu z w pełni kobiecą załogą.

Linie easyJet uczciły Dzień Kobiet wykonując poranny rejs EZY8275 z lotniska Londyn-Gatwick do Madrytu z w pełni kobiecą załogą w składzie: kapitan Kate McWilliams, drugi pilot Sue Barrett, stewardesy: Laura Marks, Natasha Baker, Charlotte Carr i Nuria Belda Marco

Lot wykonano Airbusem A320 nazwanym na cześć sławnej brytyjskiej pionierki lotnictwa Amy Johnson.
Poza pilotkami, w pełni żeńska była także czteroosobowa załoga kabinowa. Znacznie sfeminizowany był również personel naziemny obsługujący ten rejs na londyńskim lotnisku, bowiem w jego skład weszło aż 13 kobiet, które odpowiadały m.in. za: czas obsługi naziemnej, tankowanie, sprzątanie wnętrza, wejście pasażerów na pokład, odladzanie i wypchnięcie samolotu.

Załogą dowodziła 27-letnia Kate McWilliams – jedna z najmłodszych na świecie kobiet-kapitanów, która w momencie otrzymania tego stopnia miała 26 lat – zaś 2. pilotem była Sue Barrett. Szefową pokładu była Laura Marks, która opiekowała się pasażerami wspólnie z 3 innymi stewardessami: Natashą Baker, Charlotte Carr i Nurią Beldą Marco.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma na celu świętowanie osiągnięć kobiet, dlatego lot w pełni kobiecej załogi będzie doskonałym sposobem na uhonorowanie wszystkich pań związanych z przemysłem lotniczym – powiedziała przed odlotem kapitan Kate McWilliams.

Lot wykonano Airbusem A320 nazwanym na cześć sławnej brytyjskiej pionierki lotnictwa Amy Johnson

W br. linie easyJet rozpoczęły szeroko zakrojoną inicjatywę, której celem jest osiągnięcie 20% udziału kobiet wśród kandydatów na pilotów do 2020. Jest to kontynuacja programu rozpoczętego we wrześniu 2015, kiedy to przewoźnik postanowił zwiększyć liczbę chcących zatrudnić się u niego pilotek z 6% do 12% w ciągu 2 lat. Odzew okazał się jednak tak duży, że cel ten osiągnięto już w ciągu roku.

Jednym z elementów promujących rekrutację pilotek przez linie easyJet było nazwanie jednego z należących do tego przewoźnika Airbusów A320 imieniem Amy Johnson – brytyjskiej pionierki lotnictwa, która wsławiła się samotnym przelotem z Wielkiej Brytanii do Australii w maju 1930.

Amy Johnson urodziła się 1 lipca 1903 w Kingston upon Hull w Wielkiej Brytanii. Licencję pilota uzyskała w 1929 w London Aeroplane Club. W tym samym roku jako pierwsza kobieta zdobyła też kwalifikacje mechanika lotniczego. Już w maju 1930 jako pierwsza kobieta wykonała samotny przelot z Londynu do Darwin w Australii, pokonując 11 tys. mil samolotem De Havilland DH.60G Gipsy Moth, o rejestracji G-AAAH i nazwie własnej Jason (dziś można go oglądać w Muzeum Nauki w Londynie).

W lipcu 1931, lecąc samolotem De Havilland DH.80 Puss Moth z drugim pilotem Jackiem Humphreysem, pobiła rekord czasu przelotu na trasie z Anglii do Japonii.

W lipcu 1932 na takim samym samolocie ustanowiła rekord samotnego przelotu z Wielkiej Brytanii do Cape Town w Południowej Afryce.

Podczas środowego rejsu EZY8275 kapitanem była Kate McWilliams (po lewej), a drugim pilotem Sue Barrett / Zdjęcia: easyJet

W lipcu 1933 ze swoim mężem – również pilotem – Jimem Mollisonem wykonała samolotem De Havilland DH.84 Dragon przelot bez międzylądowania z Pendine Sands w południowej Walii do USA. Rok później, samolotem De Havilland DH.88 Comet, ta sama załoga pokonała w rekordowym czasie trasę z Wielkiej Brytanii do Indii. W 1936 wykonała swój ostatni rekordowy przelot z Wielkiej Brytanii do Południowej Afryki, kiedy to pilotując samolot Percival Gull Six pobiła swój własny rekord ustanowiony na tej trasie 4 lata wcześniej.

W 1940 wstąpiła do pomocniczej formacji transportowej Air Transport Auxiliary. Zginęła w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach 5 stycznia 1941, pilotując nad ujściem Tamizy samolot Airspeed Oxford. Jej ciała nigdy nie znaleziono.

Pierwsza kobieta-pilot – Francuzka Thérèse Peltier – odbyła lot w 1908, zaledwie 5 lat po historycznym wzlocie braci Wright. W 1910 pierwszą kobietą, która otrzymała licencję pilota została jej rodaczka Raymonde de Laroche. Pierwszą pilotką zatrudnioną przez linie lotnicze była Niemka Marga von Etzdorf, pracująca w Lufthansie od 1927, natomiast pierwszą pilotką wojskową, która przeszła pełne szkolenie i wykonywała misje bojowe stała się w drugiej połowie lat 30. Turczynka Sabiha Gökçen.

Według danych linii easyJet, aktualnie kobiety stanowią jedynie około 3% zawodowych pilotów. Na lotnisku Londyn-Gatwick około 12% personelu to kobiety.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.