Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szkolenie żołnierzy Czarnej Dywizji

Wojska lądowe, 13 marca 2017

Od dwóch tygodni trwa zgrupowanie poligonowe wojsk obrony przeciwlotniczej. Na plażach między Ustką a Jarosławcem ćwiczy ponad 200 żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Ponad 200 żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ćwiczy na plażach między Ustką a Jarosławcem / Zdjęcia: 11. LDKPanc.

- Wykonujemy zadania ogniowe zarówno w dzień jak i w nocy. Podczas strzelań w warunkach nocnych wykonywanych do zdalnie starowanego manewrującego celu wielokrotnego użytku Szogun perfekcyjne wykonanie wszystkich czynności wymaga szczególnej uwagi. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę i każdy najmniejszy nawet błąd może skończyć się w najlepszym razie niewykonaniem zadania ogniowego. Mimo to bezpieczeństwo szkolonych jest najważniejsze i nie możemy pozwolić sobie na żadne odstępstwa w tym względzie – powiedział dowódca 1. baterii przeciwlotniczej, 10. Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Leszek Drab.

Zasady te obowiązują niezależnie od tego jakiego typu uzbrojenie jest używane. Nie jest ważne, czy wykonuje się strzelania z użyciem PPZR Grom, czy też zadania ogniowe z samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko rakietowych ZSU-23-4MP Biała lub podwójnie sprzężonych armat ZU-23-2 zamontowanych na podwoziu Star 266OP Hibneryt.

- Żołnierze dywizjonów z 10.BKPanc. oraz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej robią po prostu swoje - wykonują zadania na takim poziomie do jakiego nas przyzwyczaili – podsumował koordynujący szkolenie z ramienia dowódcy dywizji zastępca dowódcy zgrupowania szef OPL, płk Adam Luzyńczyk.

W przyszłym tygodniu żołnierzy szkolących się na usteckim poligonie czeka trening systemowy Gambit-17. - Nadmorskie szkolenie to nie tylko zadania ogniowe i taktyka. Zgranie systemu dowodzenia i kierowania obroną powietrzną jest rzeczą równie istotną. Podczas treningu wykorzystujemy zautomatyzowany system dowodzenia Łowcza-Rega, który pozwala na przekazanie informacji o celach powietrznych, a także kierowanie ogniem w czasie rzeczywistym. Oprócz tego doskonalimy umiejętności żołnierzy podczas prac w systemie planszetowo-fonicznym, wszystko po to by być gotowym na każdą ewentualność. Nawet w warunkach zakłóceń mój dywizjon musi zapewnić skuteczną osłonę przeciwlotniczą walczących pododdziałów – podsumował udział w treningu dowódca dywizjonu z 10.BKPanc., ppłk Piotr Jaraczewski.

Na podstawie informacji por. Tomasza Frąckiewicza, 11. LDKPanc.
Galeria


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.