Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

92 ofiary GBU-43/B

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 15 kwietnia 2017

13 kwietnia USA po raz pierwszy użyli bojowo swą największą bombę paliwowo-powietrzną – GBU-43/B MOAB. Bomba miała zniszczyć system naturalnych i sztucznych umocnień wykorzystywanych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS-K). Zrzucono ją z samolotu z samolotu MC-130H o 19:32 czasu lokalnego w dystrykcie Achin prowincji Nangarhar, położonej na wschodzie Afganistanu, przy granicy z Pakistanem.

Tuż po wybuchu bomby GBU-43/B w Afganistanie. Średnica obszaru objętego widocznymi skutkami eksplozji przekracza 1,5 km, a obszar śmiertelnego rażenia ma średnicę ok. 300 m / Zdjęcie: kadr z filmu udostępnionego przez US Department of Defense

Wkrótce po ataku Ministerstwo Obrony Afganistanu podało, że zginęło w nim 36 bojowników ISIS-K. Zastrzegło też, że nie odnotowano strat wśród cywilów. Dziś władze dystryktu Achin poinformowały, że w amerykańskim ataku zginęło 92 ludzi. Inne źródła mówią o nawet 94 ofiarach, w tym czterech przywódcach ISIS-K.

Bomba GBU-43/B MOAB w bazie Eglin na Florydzie. Jej użycie w Afganistanie autoryzował prezydent Donald Trump / Zdjęcie: US Air Force

GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast) to największa amerykańska bomba paliwowo-powietrzna użyta operacyjnie. Jest zbyt duża, by mogły ja przenosić typowe bombowce, jest więc zrzucana z ładowni zmodyfikowanego samolotu transportowego. Jej długość wynosi 9,45 m, a wagomiar to 9 800 kg. Bomba jest sterowana układem KMU-593/B z odbiornikiem GPS, a jej głowica bojowa to BLU-120/B z 8,4 t materiału wybuchowego (H6 – mieszanina heksogenu, TNT i aluminium). Ładunek bojowy niszczy cele głównie falą uderzeniową.

USAF podały, że w 2016 zrzuciły na różne cele ponad 26 tysięcy bomb (ok. 70 na dobę) o średnim wagomiarze 250 kg. Oznacza to, że średni wagomiar amerykańskich bomb zrzucanych w ciągu doby (17,5 t) był równy mniej niż zaledwie dwóm GBU-43/B. Skuteczność tych ostatnich jest jednak znacznie większa. 

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.