Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pogromca amerykańskiej Floty Pacyfiku w Warszawie

Marynarka wojenna, 23 czerwca 2017

Komandor Fredrik Linden – były dowódca okrętu podwodnego Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji – Gotland, pod którego komendą jednostka ta, wypożyczona w latach 2005-2007 do ćwiczeń z amerykańską Flotą Pacyfiku (Gotland zatopił amerykańską flotę Pacyfiku, 2007-12-03) pokonała niemal wszystkie jej główne okręty – gościł w Warszawie.

Komandor Fredrik Linden – pogromca amerykańskiej Floty Pacyfiku – podczas wizyty w Warszawie

Podczas seminariun na temat projektu proponowanego także Marynarce Wojennej RP nowego szwedzkiego okrętu podwodnego A26, wyposażonego tak jak Gotland w niezależną od dopływu powietrza atmosferycznego cichą siłownię z systemem silników Stirlinga i moduł z wymaganymi przez Polskę startującymi pionowo rakietowymi pociskami manewrującymi, komandor Linden opowiadał o doświadczeniach wyniesionych z operacji na Pacyfiku. W spotkaniu, zorganizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego wziął także udział prezes produkującego okręt A26 koncernu Saab Kockums – Gunnar Wieslander, który w okresie działań Gotlanda na Oceanie Spokojnym był oficerem odpowiedzialnym za logistykę całej szwedzkiej wyprawy podwodnej (Saab prezentuje nową lekką torpedę, 2017-05-30, A26 z wyrzutniami Tomahawków, 2017-05-21).

Prezes Wieslander powiedział nam, że za sukcesem szwedzkich okrętów podwodnych kryje się stopniowy, a nie skokowy rozwój ich technologii, wykorzystanie w maksymalnym stopniu doskonale sprawdzonych operacyjnie rozwiązań. Aż 90 % podzespołów, które posłużą do budowy nowego A26 pochodzić będzie ze zbioru tego, co zadecydowało o dobrej opinii Gotlanda i jego marce w operacjach, także jako ćwiczebnego okrętu-agresora przeciwko marynarce amerykańskiej.

Za pomocą łączy internetowych w warszawskim seminarium uczestniczył także – niemal na żywo – admirał John J. Waickwicz, były dowódca sił zwalczania min i okrętów podwodnych US Navy na Pacyfiku w okresie działań Gotlanda z bazy Point Loma w San Diego w Kalifornii. Admirał Waickwicz nie krył odpowiadając na nasze pytania, że operacje szwedzkiego okrętu przeciwko jego siłom były dla Amerykanów istnym szokiem. Odparł jednak, że Szwedom oczywiście zabrakłoby torped, aby zatopić całą Flotę Pacyfiku. Amerykanie nie mogli po prostu uwierzyć, że ten bardzo mały, jak na ich standardy i niezwykle cichy okręt był w stanie bez problemu poradzić sobie zarówno z wielkimi morsko-lotniczymi zespołami poszukiwawczo-uderzeniowymi, jak i z szukającymi go atomowymi jednostkami podwodnymi US Navy. – Byliśmy zupełnie zaskoczeni tym, jak cichy jest Gotland.

Model oferowanego Marynarce Wojennej RP w programie Orka szwedzkiego okrętu podwodnego A26 / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Admirał Waickwicz uchylił się od pytania, czy i obecnie US Navy ma problemy z lokalizacją konwencjonalnych cichych okrętów podwodnych floty chińskiej, wyposażonych w system AIP, mówiąc, że od dawna jest już w stanie spoczynku. Dodał jednak, że z operacji z Gotlandem wyciągnięto daleko idące wnioski.

O wnioski z działań przeciwko US Navy poprosiliśmy też komandora Lindena (obecnie zajmuje wysokie stanowisko dowódcze na lądzie). Szwedzi, wedle jego słów, prócz Gotlanda, mieli w San Diego dwie kompletne załogi. Podczas ćwiczeń bojowych zmieniały się one co 6 tygodni. W sumie Gotland prowadził operacje jako agresor przez 270 dni na pełnym morzu. Miały one zupełnie innych charakter niż to, do czego swoich podwodniaków ćwiczy szwedzka flota.

– Operowaliśmy w pojedynkę, przeciwko całym zespołom, bez wsparcia taktycznego, zdani całkowicie na siebie, w osamotnieniu. To zasadniczo zmienia sytuację. Oczywiście było trochę problemów, bo procedury są u nas zupełnie inne niż we flotach NATO. Byliśmy na Pacyfiku, gdzie dno jest nieosiągalne, a tymczasem jednym z taktycznych elementów ćwiczonych przez nas operacji na Bałtyku jest czekanie w bezruchu i zupełniej ciszy na dnie. Tego w głębokich wodach Oceanu Spokojnego nie dało się zastosować, ale także i my bardzo wiele nauczyliśmy się na rozległym i głębokim akwenie – powiedział komandor Linden.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.