Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PT-91 robią furorę w USA

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 czerwca 2017

Prawdziwa furorę wśród entuzjastów militariów w USA robią zdjęcia polskich czołgów PT-91 po raz pierwszy wspólnie nacierających i ćwiczących strzelanie ostrą amunicją do ruchomych celów wraz z Abramsami M1A1 US Marine Corps na poligonie w łotewskim Adazi podczas czerwcowych manewrów Saber Strike 2017, przeprowadzonych w dn. 12-24 czerwca (Pierwsze ćwiczenie żołnierzy PKW Łotwa, 2017-06-09).

Zdjęcie z kroniki 4. dywizji amerykańskiej piechoty morskiej, które rozpoczęło falę zainteresowania polskimi czołgami za Atlantykiem: PT-91 z charakterystycznym emblematem braniewskiej brygady pancernej we wspólnych działaniach z pokrytymi pustynnym kamuflażem Abramsami / Zdjęcie: 1st Lt. Kristine Racicot

Istotnie po raz pierwszy w historii czołgiści z grupy bojowej 9. Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa, wyposażonej w wozy PT-91, operowali razem, w warunkach symulujących działania wojenne, na Łotwie ze specjalnie przerzuconą formacją pancerną 4. Dywizji Piechoty Morskiej USA, uzbrojoną w czołgi Abrams. Na poligonie w Adazi z kompanii Alpha 4th Tank Battalion i formacji 9. BKPanc utworzono wspólną grupę bojową, której zadaniem było przeciwdziałanie akcjom symulowanego przeciwnika.

Amerykańscy czołgiści z Alpha Company 4th Tank Battalion 4th Marine Division z polskimi pancerniakami braniewskiej 9. BKPanc. na poligonie w Adazi na Łotwie – 9 czerwca 2017 / Zdjęcie: 9. BKPanc.

Wspólnie też strzelano pociskami kalibru 125 mm i 120 mm do ruchomych celów, pojawiających się w polu widzenia zaczajonych załóg czołgów obu typów. Dla czołgistów amerykańskiej piechoty morskiej, o czym świadczą ich wpisy internetowe i internetowa kronika ich jednostki, spotkanie z polskimi wozami PT-91 było sporą sensacją, podobnie jak dla braniewskich kawalerzystów – możliwość bliższego zapoznania się z walorami Abramsów.

Amerykańskim entuzjastom broni pancernej spodobały się emblematy zdobiące wieże PT-91 braniewskiej brygady. Widzimy oficjalną odznakę jednostki, w której łączą się litery S i B, co oznacza brygadę kawalerii pancernej im. króla Stefana Batorego, niektórzy dodają jednak także, że B symbolizuje także macierzysty garnizon jednostki – Braniewo / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Dla entuzjastów broni pancernej w USA istotne jest także i to, że polskie czołgi wystąpiły z charakterystycznymi, namalowanymi na dodatkowym pancerzu reaktywnym wieży, efektownymi emblematami  9. BKPanc. Z pewnością obie strony długo analizować będą mocne i słabe punkty swoich wozów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.