Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezydent o kluczowych warunkach bezpieczeństwa Polski

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 30 czerwca 2017

Dziś na Politechnice Warszawskiej (PW) odbyła się konferencja Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa Państwa, zorganizowana przez PW przy współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Wziął w niej udział prezydent RP Andrzej Duda oraz szef BBN Paweł Soloch. Nie pojawił się ani minister obrony narodowej, ani żaden z jego zastępców. Zabrakło też któregokolwiek z członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) oraz wielu prezesów spółek holdingu.

Konferencję Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa Państwa otwiera rektor PW, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt / Zdjęcie: AL Altair

Konferencję otworzył rektor PW, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, który omówił aktualny stan współpracy polskich naukowców z rodzimym przemysłem zbrojeniowym. Przedstawił też najważniejsze osiągnięcia PW w tej dziedzinie. Poinformowal m.in. o tym, że na PW powstało Uczelniane Centrum Badawcze Obronności i Bezpieczeństwa (UCBOiB), kierowane przez prof. dr. hab. inż. Roberta Głębockiego. Jest ono wzorem dla innych uczelni zainteresowanych realizowaniem programów na rzecz polskiej obronności.

Prezydent RP: bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli gwarantowane, gdy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie, jeśli chodzi o ich nowoczesność i wydajność, i jeżeli będą one nasze. To znaczy, jeżeli tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy. Czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także ktoś inny / Zdjęcie: AL Altair

Prezydent Andrzej Duda bardzo realistycznie ocenił stan nowoczesności polskiej armii. Najważniejszą tezą jego wystąpienia było stwierdzenie, że (...) bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli gwarantowane, gdy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie, jeśli chodzi o ich nowoczesność i wydajność, i jeżeli będą one nasze. To znaczy, jeżeli tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy. Czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także ktoś inny.

W kolejnych wystąpieniach pomysły na zmiany w organizacji współpracy sektora nauki i przemysłu przedstawili przedstawiciele PGZ i UCBOiB. Dr Tadeusz Diem zaproponował zmiany sposobu finansowania współpracy przemysłu obronnego z krajowymi uczelniami technicznymi oraz modernizacji uzbrojenia i sprzętu Sił Zbrojnych RP uzyskanego w drodze zakupów licencyjnych. Z kolei prof. Robert Głębocki omówił propozycję programu organizacji badań naukowych nad nowymi technologiami dla polskiego przemysłu obronnego oraz przygotowania potrzebnych kadr w polskich uczelniach technicznych.

Punkt widzenia prywatnych przedsiębiorców na sposób funkcjonowania systemu finansowania badań i rozwoju oraz zamówień sprzętu wojskowego przedstawia prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski / Zdjęcie: AL Altair

Prywatną część sektora zbrojeniowego reprezentował Piotr Wojciechowski – prezes WB Electronics. Podkreślił on, że małe prywatne przedsiębiorstwa są często bardziej innowacyjne niż przemysł państwowy. Niestety, mają znacznie trudniejsze warunki rozwoju. Sama Grupa WB, zatrudniająca 800 pracowników, w tym 350 inżynierów (wielu z tytułami doktorów), jest zmuszona do utrzymywania się głównie z eksportu. Co gorsze, bez wsparcia państwa, ma problemy z utrzymaniem najbardziej innowacyjnej i wykwalifikowanej kadry, która po zdobyciu wiedzy i doświadczenia odchodzi do przedsiębiorstw zagranicznych, oferujących wyższe wynagrodzenia.

Konferencję zakończyły prezentacje osiągnięć UCBOiB i współpracujących z nim ośrodków. Możliwości rozwoju krajowych zdolności produkcyjnych w nowoczesnym przemyśle lotniczym i rakietowo-satelitarnym w Polsce przedstawił prof. Janusz Narkiewicz. Z kolei prof. Krzysztof Kulpa zaproponował innowacyjny system zabezpieczenia miast i obiektów krytycznych przed dronami poprzez pasywny monitoring. O możliwościach wykorzystania nowoczesnych technologii półprzewodnikowych dla potrzeb przemysłu obronnego opowiedział zaś prof. Tomasz Skotnicki.

Konferencję podsumował prof. Jan Szmidt. Zapowiedział, że już wkrótce odbędzie się kolejna konferencja, będąca kontynuacją i rozwinięciem dzisiejszej. Oczywiście zostanie ona zorganizowana przy współpracy z BBN.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.